Będzie można dystrybuować programy komputerowe do rozliczania PIT, pozwalające przekazać 1% podatku tylko jednej organizacji pożytku publicznego, ale informacja o braku możliwości wyboru innych organizacji musi się pojawiać przed otwarciem tego programu – taką poprawkę w nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie ustalono podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.
Programy komputerowe z informacją
– Od pierwszego czytania do komisji i podkomisji wpłynęło wiele uwag od organizacji i prawników. Miejmy je w pamięci, gdy będziemy przechodzić do poszczególnych zapisów – prosił poseł Tadeusz Tomaszewski, przewodniczący podkomisji, otwierając jej posiedzenie 9 czerwca 2015 r. Jednocześnie jednak podkreślał, że do tej pory prace nad ustawą prowadzone były w taki sposób, aby zapisy, które się w niej znajdą miały akceptację tych, którzy uczestniczyli w pracach podkomisji. – Taka jest idea pracy nad projektem komisyjnym, że tu nic nie przepychamy na siłę. Jeśli jakieś rozwiązania nie mają akceptacji organizacji pozarządowych, odkładamy je na inny czas.
Słowa posła dotyczyły przede wszystkim zabiegów licznych organizacji pozarządowych, zaniepokojonych propozycjami wprowadzenia zakazu preferowania konkretnych organizacji pożytku publicznego w programach komputerowych umożliwiających podatnikowi podatku dochodowego od osób fizycznych wypełnienie zeznania podatkowego. Te zapisy były dosyć długo i burzliwie dyskutowane podczas posiedzenia. Ostatecznie zaproponowano poprawkę, zgodnie z którą programy komputerowe, wskazujące konkretną organizację pożytku publicznego muszą także zawierać informację o braku możliwości wyboru innej organizacji. A informacja ta ma być podana użytkownikowi przed uruchomieniem programu.
Organ stanowiący uchwala tryb powołania i odwołania członków rad
Podczas posiedzenia podkomisji do projektu nowelizacji wprowadzono także kilka innych poprawek. Między innymi zrezygnowano z zapisu, że środki pozyskiwane z 1% są środkami publicznymi.
Poprawki przyjęte podczas tego posiedzenia mają być uwzględnione w sprawozdaniu, które zostanie przedstawione Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Posłowie z tej komisji będą dyskutować nad projektem nowelizacji prawdopodobnie za dwa tygodnie.
Źródło: inf. własna, sejm.gov.pl