Zgodnie z nowymi przepisami, obowiązującymi od 1 grudnia 2014 roku, w Krajowym Rejestrze Sądowym rejestrowanych jest dziesięć zakresów, w jakich prowadzi się działalność gospodarczą. Czy można prowadzić ich więcej? - odpowiada doradczyni serwisu poradnik.ngo.pl.
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
DORADCZYNI SERWISU PORADNIK NGO.PL ODPOWIADA:
Warunkiem rejestracji (czyli wpisania działalności gospodarczej) jest złożenie wniosku składającego się z odpowiednich formularzy oraz dokumentów, które tę informację potwierdzają. W przypadku fundacji takim dokumentem jest statut. Ustawodawca nie narzucił ograniczenia maksymalnej liczby możliwych rodzajów działalności gospodarczej, jakie fundacja może podjąć. W ustawie zapisano jedynie, że ma ją prowadzić „w rozmiarach służących realizacji jej celów”. Zatem to od decyzji tworzącego statut fundacji zależy, jakie będą rodzaje tych działa i ile ich będzie. Może być ich więcej niż dziesięć, jeśli są wpisane do statutu. Statut nowo powstającej fundacji jest sprawdzany przez sąd pod kątem zgodności z prawem i potem rejestrowany. Ta zasada dotyczy również dokonywania późniejszych zmian w statucie. Choć nowe przepisy nakazują ujawnienie w rejestrze maksymalnie dziesięciu przedmiotów działalności gospodarczej, to fundacja może prowadzić ich więcej na podstawie zarejestrowanego statutu.
Odpowiadając na pytanie
Jeśli fundacja chce zarejestrować działalność gospodarczą, powinna zmienić statut (zgodnie z procedurą określoną w samym statucie) i zamieścić w nim zapisy o 12 przedmiotach (rodzajach) działalności gospodarczej. Należy wybrać spośród nich jeden wiodący, najważniejszy. Informacji o wiodącym rodzaju działalności nie trzeba podawać w statucie, wystarczy zaznaczyć ją w formularzu. Później fundacja powinna złożyć wniosek do sądu o rejestrację działalności gospodarczej.
Wniosek będzie się składał z:
- formularza podstawowego KRS-W9 (w nim będzie wskazana zmiana statutu związana z rozpoczęciem działalności gospodarczej),
- formularza KRS-WM (wskazanie przedmiotu działalności - w KRS ujawnianie będzie tylko 10 przedmiotów działalności gospodarczej - reszta jest rejestrowana poprzez rejestrację statutu)
- uchwały o zmianie statutu wraz ew. dokumentami potwierdzającymi podjęcie tej uchwały np. lista obecności, protokół z zebrania, itd.,
- dowodu opłaty za wpis do rejestru przedsiębiorców – 500 zł,
- dowodu opłaty za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym – 100 zł.
Podstawa prawna:
Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą w rozmiarach służących realizacji jej celów. Jeżeli fundacja ma prowadzić działalność gospodarczą, wartość środków majątkowych fundacji przeznaczonych na działalność gospodarczą nie może być mniejsza niż tysiąc złotych.
Art. 9.
- Sąd dokonuje wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego fundacji po stwierdzeniu,
że czynności prawne stanowiące podstawę wpisu zostały podjęte przez uprawnioną
osobę lub organ i są ważne. Postanowienie o wpisaniu fundacji do Krajowego Rejestru Sądowego sąd wydaje ponadto po stwierdzeniu, że cel i statut fundacji są zgodne z przepisami prawa.
Art. 11.
- Podjęcie przez fundację działalności gospodarczej nie przewidzianej w statucie wymaga uprzedniej zmiany statutu.
- Zmiana statutu fundacji wymaga wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego. Przepisy art. 9 stosuje się odpowiednio.
Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym z dnia 20 sierpnia 1997 r. (Dz. U. z 2013 r., poz. 1203)
1) przedmiot działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – nie więcej niż dziesięć pozycji, w tym jeden przedmiot przeważającej działalności na poziomie podklasy, z tym że w przypadku oddziałów przedsiębiorców zagranicznych, głównych oddziałów zagranicznych zakładów ubezpieczeń oraz głównych oddziałów zagranicznych zakładów reasekuracji przedmiot działalności i przedmiot przeważającej działalności określa się dla oddziału.
Szukasz informacji i porad dotyczących NGO? Masz problem z prowadzeniem NGO? Potrzebna ci jest pomoc prawna dla NGO?
Zadaj pytanie: poradnik.ngo.pl/zapytaj.
Źródło: poradnik.ngo.pl