Nowe priorytety i więcej pieniędzy na realizację – to znajdziecie w Programie współpracy Miasta i organizacji w 2024 r
– Wspólne wypracowywanie założeń do ogłoszeń konkursowych w ramach prac komisji dialogu społecznego, wzmacnianie działań promocyjnych prowadzonych konsultacji oraz kontynuowanie i rozwój prowadzonej polityki lokalowej, w tym m.in. edukacja i wymiana dobrych praktyk między dzielnicami – to trzy priorytetowe zadania publiczne wskazane do realizacji w Programie współpracy Miasta st. Warszawy z organizacjami pozarządowymi w 2024 r. Przewidziano także wzrost kwoty przeznaczonej na realizację Programu.
Rada Warszawy przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia Programu współpracy m.st. Warszawy w 2024 roku z organizacjami pozarządowymi 5 października 2023 r.
Program był konsultowany z organizacjami pozarządowymi w czerwcu.
Projekty programu współpracy m.st. Warszawy z organizacjami pozarządowymi od kilku lat zasadniczo się nie zmieniają. Podobnie było z projektem Programu na 2024 rok: nie zaproponowano istotnych zmian w ustalonej strukturze i zasadach współpracy Miasta i organizacji pozarządowych. Organizacje były jednak zachęcane do składania propozycji, które mogłyby wpłynąć na formy i zasady współpracy finansowej i pozafinansowej Miasta i organizacji, pracę Branżowych i Dzielnicowych Komisji Dialogu Społecznego, czy spotkania Forum Komisji Dialogu Społecznego. Zachęcano również do wybrania priorytetowych zadań publicznych w zakresie współpracy Miasta i organizacji pozarządowych w 2024 roku.
Organizacje nie zgłosiły żadnych uwag do projektu Programu na 2024 r.
Zadania priorytetowe na 2024
Na 2024 r. w Programie współpracy zapisano trzy priorytetowe zadania publiczne:
1) wspólne wypracowywanie założeń do ogłoszeń konkursowych w ramach prac komisji dialogu społecznego;
2) wzmacnianie działań promocyjnych prowadzonych konsultacji;
3) kontynuowanie i rozwój prowadzonej polityki lokalowej, w tym m.in. edukacja i wymiana dobrych praktyk między dzielnicami.
Są to priorytety sformułowane na podstawie zapisów wieloletniego Programu Rozwoju Współpracy.
350 tys. zł na realizację Programu
Program przewiduje zwiększenie kwoty na jego realizację (w porównaniu do roku 2023).
Kwota, określona w Wieloletniej Prognozie Finansowej m.st. Warszawy na lata 2023–2050, to nie więcej niż 350 tys. złotych (w 2023 r. to 300 tys. zł), w tym w części dotyczącej zlecania realizacji zadań publicznych w ramach konkursów ofert i małych dotacji nie mniej niż 150 tys. złotych (w 2023 r. było to 120 tys. zł).
Co to jest Program współpracy?
Jest to dokument programowy, określający zasady polityki realizowanej przez organ administracji publicznej wobec sektora pozarządowego. Przyjmowanie rocznych Programów Współpracy z organizacjami pozarządowymi jest, zgodnie z przepisami Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, obowiązkiem każdej jednostki samorządu terytorialnego (art. 5a ust 1). Ponadto samorządy mogą przyjmować (nieobligatoryjnie) programy wieloletnie.
Program Współpracy w samorządach jest uchwałą organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego (np. rady miasta, gminy, powiatu, sejmiku wojewódzkiego) – podstawowym dokumentem, który opisuje zasady współpracy pomiędzy władzami samorządowymi a działającymi na danym terenie organizacjami pozarządowymi.
Przepisy wymagają (art. 5a ust 1), aby przed uchwaleniem Program Współpracy był konsultowany z organizacjami pozarządowymi. Wprowadzając ustawowy obowiązek konsultowania Programu Współpracy, do ustawy wpisano, że sposób tych konsultacji musi być opisany w przyjmowanym przez radę dokumencie (art. 5a ust 4 pkt 10).
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23