O nagrody i wyróżnienia, kolejne ręcznie pisane partytury i rysunki, które wyszły spod ręki kompozytora wzbogacona została właśnie platforma Tomasz Stańko Archives. Rozszerzona kolekcja jest już dostępna w sieci pod adresem archive.tomaszstanko.com. Realizowany przez Fundację im. Tomasza Stańko od 2020 roku projekt zwieńczył kolejny rok upamiętniania i popularyzacji twórczości jednego z najważniejszych polskich jazzmanów wszech czasów.
Na platformie Tomasz Stańko Archives można znaleźć już ponad 70 ręcznie pisanych przez artystę kompozycji z różnych okresów jego twórczości. Materiały zostały zdigitalizowane i udostępnione w formie oryginalnych zapisów nutowych i ich wiernych transkrypcji przeniesionych do notacji muzycznej. Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Cyfrowa, wybór ten jest udostępniany bezpłatnie do celów edukacyjnych i naukowych.
W sekcji Galeria użytkownicy znajdą rzadkie, archiwalne fotografie dokumentujące życie prywatne i artystyczne Tomasza Stańko w latach 70., 80. i 90. oraz unikatowe rysunki jego autorstwa.
W sekcji Kolekcja można obejrzeć trąbki, na których grał artysta oraz niektóre z dziesiątek nagród, którymi został uhonorowany. Wśród nich m.in. państwowe wyróżnienia, takie jak Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz nagrody kulturalne, m.in. Machiner z 1997 roku, nagroda magazynu Pegaz czy Paszport Polityki.
– Rozwijanie platformy Tomasz Stańko Archives, digitalizowanie i udostępnianie w sieci materialnego dorobku Taty jest jednym z elementów misji Fundacji. Popularyzując w ten sposób jego twórczość, chcemy inspirować młodych muzyków do poszukiwania własnych ścieżek, a miłośnikom jego muzyki pokazywać różne odsłony jego wszechstronnego talentu – mówi Anna Stańko, założycielka Fundacji im. Tomasza Stańko.
Nowa odsłona platformy Tomasz Stańko Archives kończy kolejny rok upamiętniania najsłynniejszego polskiego trębacza. W lipcu br. w Warszawie i Rzeszowie odbyły się Toasty Urodzinowe: koncerty, podczas których słuchacze usłyszeli muzykę inspirowaną twórczością kompozytora w wykonaniu dwóch specjalnych projektów: stworzonego przez Sławomira Kurkiewicza „Stańko Shuffle” oraz Jakob Bro Nonet.
W listopadzie odbyła się 21. Jazzowa Jesień im. Tomasza Stańko. Przez pięć festiwalowych wieczorów na scenie Bielskiego Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej artystę wspominali m.in.: jazzowa orkiestra Aleksandry Tomaszewskiej, Nicole Mitchell, Myra Melford, Fred Frith, Susana Santos Silva, Kasia Pietrzko i Marita Albán Juárez.
Ważnym akcentem była także premiera płyty „Wooden Music II”, zawierającej odnalezione nagrania Tomasz Stańko Quintet nagrane w Hamburgu 9 listopada 1972 roku. Album ukazał się nakładem Astigmatic Records we współpracy z Fundacją im. Tomasza Stańko oraz Instytutem Adama Mickiewicza. Jego poprzednik – „Wooden Music I” – został uznany przez magazyn Jazz Forum za historyczną płytę roku.
Platforma Tomasz Stańko Archives została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Kultura Cyfrowa.
Źródło: Fundacja im. Tomasza Stańko