Kolejne prace Fundacji Dom Development City Art - nowe dzieła artystyczne w przestrzeni miejskiej osiedla Port Żerań na warszawskiej Białołęce. Dwa murale Ewy Doroszenko już zdobią powstające budynki osiedla Dom Development – Port Żerań.
„Syrenka i flisacy” to wspólna nazwa dwóch nowych murali, które powstały na warszawskim osiedlu Port Żerań zlokalizowanym przy ul. Jana Kowalczyka w Warszawie. Powstawanie prac malarki Ewy Doroszenko było koordynowane przez Fundację Dom Development City Art. Ukończone właśnie murale to zaledwie część założenia artystycznego, jakie artystka ma zrealizować w nowo powstającej przestrzeni miejskiej.
Projekt artystyczny „Syrenka i flisacy” bezpośrednio nawiązuje do lokalizacji powstającego osiedla. Urzekająca bliskość wody, tak niecodzienna w przypadku nowo realizowanych osiedli mieszkaniowych, jej symbolika i siła dzięki pomysłowi artystki zostały podkreślone w dwóch nowo powstałych muralach. Charakterystycznymi elementami dzieł są symbole Warszawy: tytułowa syrenka i flisacy, Wisła i plaże oraz letni zachód słońca. Artystka eksponuje na muralach kręgi wodne, syreni ogon czy nadrzeczny pejzaż. Ewa Doroszenko opracowała swoisty język przekazu, kod graficzny, którego elementy, nawiązujące do modnego teraz malarstwa ściennego lat 60. ubiegłego wieku, składają się w niezwykle charakterystyczne i stwarzające unikalny klimat obrazy.
„Lokalizacja osiedla Port Żerań była dodatkowym bodźcem, który zainspirował nas do podkreślenia uroków tego miejsca przez realizację kolejnych już w dorobku Dom Development i Fundacji Dom Development City Art dzieł. Hołdujemy zasadzie dbałości o nowopowstającą przestrzeń. Tworzymy miejsca o niepowtarzalnym charakterze, które wpisują się
i jednocześnie wzbogacają tkankę miejską Warszawy.
Prace artystów są wartością samą w sobie, a także atrakcją dla obcujących z nimi mieszkańców naszych osiedli, którzy stają się udziałowcami i beneficjentami wartościowej sztuki miasta. Dzięki takiemu działaniu miejsca, z którymi jesteśmy często związani na długie lata, stają się unikalne. W najbliższych miesiącach poinformujemy o kolejnym dziele Ewy Doroszenko na terenie Portu Żerań” – mówi Radosław Bieliński, Prezes Fundacji Dom Development City Art.
Murale zapoczątkowują cały cykl prac Ewy Doroszenko na osiedlu Port Żerań. W planie jest powstanie kolejnych murali, obrazów oraz rzeźb w częściach wspólnych inwestycji: wewnątrz klatek schodowych, na elewacjach budynków i otaczającym je terenie.
Przy powstawaniu prac „Syrenka i flisacy” użyto niezwykle trudnej, lecz dającej spektakularne efekty, techniki sgraffito.Jest to jedna z technik dekoracyjnego zdobienia malarstwa ściennego.Jego nazwa, pochodząca od włoskiego słowa graffiare, które oznacza drapać, dokładnie oddaje sposób tworzenia. Znana już w starożytności metoda polega na nakładaniu na siebie co najmniej dwóch warstw tynku różniącego się kolorem. Następnie fragmenty wierzchniej powłoki zostają zeskrobywane, gdy jeszcze się nie utwardziły - odsłaniając pierwszą warstwę. Wykonawcą murali „Syrenka i flisacy” jest Michał Stachyra, również artysta specjalizujący się w malarstwie ściennym, freskach i wspomnianym sgraffito.
Ewa Doroszenko (ur. 1983) – doktor sztuk plastycznych, zajmuje się fotografią i malarstwem. W 2008 roku z wyróżnieniem obroniła dyplom magisterski z malarstwa w pracowni Jana Pręgowskiego
na wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, tam też uzyskała aneksy
z fotografii i rysunku. W 2012 roku ukończyła studia doktoranckie na tym samym wydziale. Współtwórczyni projektu Tonopolis, stypendystka Miasta Toruń w dziedzinie kultury w 2011 i 2013 roku. W swojej twórczości równolegle zajmuje się malarstwem i fotografią. Jest autorką wielu projektów artystycznych. Na swoim koncie ma kilkanaście wystaw indywidualnych. Ponadto prezentowała prace na wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Ewa Doroszenko jest beneficjentką wielu programów: Klaipeda Culture Communication Center (Litwa 2017), Atelierhaus Salzamt w Linz (Austria 2016), The Island-resignified w Lefkada (Grecja 2015), Kunstnarhuset Messen in Ålvik (Norwegia 2015), Foundation AAVC Hangar in Barcelona (Hiszpania 2014), Fondazione Del Bianco in Florence (Włochy 2006). Uczestniczka wielu grup artystycznych na wystawach I festiwalach, m.in. w takich jak: Arts Festival Ateny, FILE Electronic Language International Festival w Sao Paulo, ISEA International Symposium on Electronic Art w Vancouver, GENERATE! Festival for Electronic Arts w Tübingen, The Wrong New Digital Art Biennale w Rio de Janeiro.
Manifest Fundacji Dom Development City Art
Przestrzeń to dobro wspólne. Powinna służyć mieszkańcom, tworząc inspirujące warunki do życia, tworzenia i eksperymentowania. Pragniemy dyskutować o jej kształcie, wytyczać kierunki jej rozwoju i patrzeć jak funkcjonuje. Nasze działania łączą architekturę, wzornictwo i sztukę realizując potrzeby społeczne. Działania w przestrzeni publicznej wymagają rozwagi, a siła oddziaływania łączy się z realną odpowiedzialnością. Doświadczenie i potencjał Dom Development, założyciela Fundacji, stanowi podstawę misji tworzenia przyjaznych dla ludzi miejsc. Sztuka staje się kolejnym elementem tworzącym roztropną wizję rozwoju zmieniającej się tkanki miejskiej.
Dodatkowe informacje o Fundacji DDCA dostępne pod adresem: www.fddca.pl