Białołęcki Ośrodek Kultury otrzymał do zagospodarowania lokal przy ul. Głębockiej 84, w którym chce stworzyć kolejne na warszawskiej mapie miejsce aktywności lokalnej. Charakter i ofertę tej przestrzeni będą współtworzyć mieszkańcy okolicznych osiedli i domów, dlatego już teraz urząd miasta zaprasza do konsultacji.
Fot. Paca 40. Miejsce akcji
Konsultacje tego projektu mają na celu wspólne określenie zakresu działania domu przy ul. Głębockiej 84 i zasad jego funkcjonowania. Pozwoli to w pełni oddać lokalny charakter tego miejsca. Konsultacje pomogą również w określeniu zajęć, warsztatów czy wydarzeń, w których chcieliby uczestniczyć mieszkańcy. – Sposób powstawania domu sąsiedzkiego przy ul Głębockiej, wybór zajęć i tworzenie oferty uzupełnią wypracowanie modelu, który będzie można wdrażać w innych dzielnicach naszego miasta. Mam nadzieję, że przyczyni się to do popularyzacji idei miejsc aktywności lokalnej – powiedziała Urszula Majewska zastępca dyrektora Centrum Komunikacji Społecznej m.st. Warszawy.
Urząd m. st. Warszawy serdecznie zaprasza do udziału w serii
warsztatów konsultacyjnych skierowanych do młodzieży (23 czerwca), rodziców małych dzieci (również 23 czerwca) i mieszkańców (25, 27 czerwca). Na warsztaty obowiązują zapisy przyjmowane pod adresem
konsultacje@um.warszawa.pl
Miejsca aktywności społecznej na stałe wpisały się w działania m.st. Warszawy. Zwane są domami sąsiedzkimi, centrami aktywności, miejscami aktywności lokalnej. W stolicy działa sześć centrów lokalnej aktywności. Do najbardziej znanych należy
Warsztat, mieszczący się przy pl. Konstytucji 4 czy
Centrum Paca przy ul. Paca 40. Są to miejsca otwarte, w których można realizować swoje pomysły i włączać się w działania na rzecz lokalnych społeczności.
Zadaniem centrów aktywności jest wspieranie rozwoju wspólnot i społeczności lokalnych. Idea działania jest wspólna dla wszystkich i realizowana poprzez wzmacnianie relacji międzyludzkich, budowanie tożsamości lokalnej, wspólne działania czy zapewnienie oferty odpowiadającej potrzebom mieszkańców. Związane jest to z realizacją misji takich miejsc, ale również z ich otwartością na propozycje zgłaszane zarówno przez organizacje pozarządowe, ale także mieszkańców, działaczy, animatorów czy grupy nieformalne.
Centra oferują mieszkańcom bezpłatną przestrzeń umożliwiającą realizację różnorodnych przedsięwzięć oraz w miarę możliwości udostępniają sprzęt biurowy. Z inicjatywy mieszkańców lub organizacji pozarządowych organizowane są na przykład spotkania klubów mam, zajęcia dla seniorów, debaty, zajęcia artystycznie czy spotkania z ekspertami na których mieszkańcy mogą otrzymać porady finansowe, psychologiczne czy też z zakresu doradztwa zawodowego. W ofercie znajdują się również spotkania kulturalne, wieczory poetyckie, warsztaty filmowe. To miejsca spotkań, współpracy i otwarcia na drugiego człowieka.