Nowe unijne standardy emisji zanieczyszczeń dla energetyki mogą ocalić życie 20 tysięcy Europejczyków rocznie. Organizacje pozarządowe przekazały Ministrowi Środowiska petycję podpisaną przez ponad 120 tysięcy osób, zachęcając resort do wsparcia nowego prawa. Głosowanie nad regulacjami odbędzie się w piątek, 28 kwietnia w Brukseli.
Nowe limity zanieczyszczeń zawarte w tzw. Konkluzjach BAT mają szczególne znaczenie dla energetyki opartej na węglu, która odpowiada za zanieczyszczenia powodujące w Unii Europejskiej niemal 23 tysiące zgonów rocznie. Ograniczenie emisji zanieczyszczeń, będące wynikiem oczekiwanej modernizacji bloków energetycznych, spowoduje spadek liczby zgonów wywoływanych co roku przez elektrownie węglowe o ponad 20 tysięcy. W przypadku polskich elektrowni coroczny wpływ na śmiertelność zmniejszy się z 5800 przedwczesnych zgonów do 430.
Przepisy zostały wypracowane przy udziale ekspertów oraz przedstawicieli państw członkowskich i przemysłu w trwającym ponad sześć lat tzw. procesie sewilskim.
Ponad 60 proc. mocy polskich elektrowni węglowych zainstalowanych jest w starych, ponad 30-letnich blokach energetycznych. Jak wynika z wydanego w 2016 roku raportu 'Lifting Europe's Dark Cloud' aż 4 na 5 instalacji działających w Polsce korzysta z derogacji od istniejących przepisów. W praktyce oznacza to, że polska energetyka ma największy negatywny wpływ na zdrowie publiczne spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej.
Według różnych szacunków koszt dostosowania polskiej energetyki do nowych limitów może wynieść od 4 do 17,5 mld złotych. Ministerstwo Środowiska szacuje ten koszt na 12,2 mld złotych. Jak zauważają jednak organizacje pozarządowe zmniejszenie emisji zanieczyszczeń spowoduje wielokrotnie większe oszczędności związane z poprawą zdrowia publicznego.
Szczegółowe informacje:
Health & Environment Alliance (HEAL) weronika@env-health.org, tel. 782 466 881
Źródło: Polska Zielona Sieć