Nowe fascynujące tematy i nowoczesne formy działania - zaproszenie do współpracy
W dniach 3-7 września 2012 odbyła się pierwsza w Warszawie Sesja wyjazdowa Międzynarodowej Akademii Nauk z San Marino. Podpisany został List Intencyjny współpracy, do której zaprasza Pracownia Zrównoważonego Rozwoju (Warszawska Szkoła Zarządzania - Szkoła Wyższa) wraz z Oddziałem Warszawskim Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa przy merytorycznej oraz organizacyjnej aranżacji Centrum Edukacyjnego"EMPIRIA".
W dniach 3 -7 września 2012 r. odbyła się w Warszawie 33 Sesja wyjazdowa Międzynarodowej Akademii Nauk z San Marino, w której językiem roboczym jest Esperanto. Sesja obejmowała zagadnienia języków naturalnych i sztucznych w naukach humanistycznych i naukach ścisłych oraz w filozofii i etyce.
Gospodarzem Sesji była Warszawska Szkoła Zarządzania - Szkoła Wyższa (WSZ-SW) wraz z Towarzystwem Naukowym Organizacji i Kierownictwa (TNOiK) - Oddział Warszawski. Całość Sesji została przygotowana i zorganizowana przez panią mgr inż. Barbarę Kulpińską dyrektora Centrum Edukacyjnego ”EMPIRIA" - stałego współpracownika TNOiK, przy aktywnej pomocy pani mgr Iwony Kupis - Członka TNOiK.
Poniedziałek 3 września był to dwujęzyczny tzw. "dzień polski", podczas którego Honory Domu pełnili: pan prof. dr hab. Andrzej Zawiślak - Rektor WSZ-SW, pan dr Krzysztof Zaczek - Zaczyński Dziekan i pan dr hab. Paweł Soroka - profesor WSZ-SW i jednocześnie Wiceprezes Zarządu Oddziału Warszawskiego TNOiK oraz pan mgr inż. Wiesław Krepowicz Sekretarz Zarządu i dyrektor Biura Zarządu OW TNOiK.
Ze strony Międzynarodowej Akademii Nauk spotkanie prowadzili profesorowie dr hab.: pan Hans Michael Maitzen -Sekretarz Senatu AIS, pan Hans Dietrich Quednau i pani Eva Polakova.
W kolejnych dniach, od wtorku 4 do piątku 7 września, odbywały się wykłady i seminaria wyłącznie w języku Esperanto.
W trzecim dniu Sesji, tj. w środę dnia 5 września odbyła się (również w języku Esperanto) obrona pracy magisterskiej pani Małgorzaty Komarnickiej na temat:
Analiza różnych aspektów pojęcia ”SZCZĘŚCIE” w popularnym piśmiennictwie, w kontekście ”wzoru na szczęście” Jerzego Lechowskiego.
Sesja międzynarodowa spotkała się z dużym zainteresowaniem osób ze świata nauki oraz praktyków różnych specjalności z całego kraju. Dyskusje po każdej części tematycznej ukierunkowane były na oddziaływanie językowe w szeroko pojmowanej kulturze, a także na znaczenie języka w rozwoju współpracy międzynarodowej.
Z okazji Sesji zorganizowana została bardzo interesująca wystawa "Kosmos w symbolice Orientu", którą przygotował i komentarzem opatrzył pan Krzysztof Śliwiński z Muzeum Azji i Pacyfiku.
Zamykając Sesję pan prof. H.M.Maitzen stwierdził, że do głównych sukcesów tej Sesji zaliczyć należy pierwszą w Warszawie, międzynarodową obronę pracy magisterskiej w języku Esperanto oraz podpisanie przez WSZ-SW i TNOiK listu intencyjnego dotyczącego współpracy z Międzynarodową Akademią Nauk z San Marino.
Źródło: Barbara Kulpińska