Nowa odsłona Katalogu Prac Edwarda Dwurnika. Ponad 3000 prac dostępnych w sieci
Ponad 3000 prac na papierze i płótnie Edwarda Dwurnika mogą znaleźć użytkownicy na stworzonej przez Fundację Edwarda Dwurnika platformie edwarddwurnik.pl. Znajdują się wśród nich obrazy, rysunki, kolaże i grafiki wykonane w różnych technikach warsztatowych, które stanowią przekrój przez ponad 50 lat twórczości artysty. Większość z nich nigdy nie była prezentowana publicznie poza pracownią artysty.
Nowa odsłona
Na platformie można znaleźć zarówno pojedyncze prace, jak i cykle rysunkowe, stworzone przez artystę w latach 1964-2018. Użytkownicy katalogu mają możliwość przeglądania całego zasobu wraz z opisami prac dotyczących daty powstania, techniki wykonania, wymiarów i innych szczegółów związanych z dziełem.
Nowa odsłona katalogu podsumowuje drugi etap prowadzonego przez Fundację Edwarda Dwurnika od 2022 roku projektu "Digitalizacja i udostępnianie prac na papierze i prac na płótnie Edwarda Dwurnika", dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Cyfrowa, dzięki któremu katalog został wzbogacony o 250 prac na papierze i 250 na płótnie.
— Dorobek Edwarda Dwurnika obejmuje ponad 8 tysięcy obrazów na płótnie i ponad 12 tysięcy prac na papierze. Dzięki pracy zespołu Fundacji i współpracy z partnerami już 3000 z nich prezentujemy bezpłatnie w sieci. Dostarczają one nie tylko materiału do badań nad sztuką powojenną, ale mogą być także narzędziem edukacyjnym dla uczniów i studentów szkół artystycznych i – przede wszystkim – fascynującym zbiorem dla miłośników sztuki, z którego mogą korzystać w dowolnej chwili i z dowolnego miejsca — mówi Pola Dwurnik, założycielka Fundacji Edwarda Dwurnika i córka artysty.
Prace na papierze i płótnie
Prace na papierze, które znalazły się na platformie, są nie tylko swoistym dziennikiem twórczości Edwarda Dwurnika, ale też dokumentem historii Polski. Najwcześniejsze pochodzą z połowy lat 1960. i okresu studiów Dwurnika na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Utrwalone zostały na nich wydarzenia marca 1968 roku i burzliwy czas "Solidarności". Szczególne miejsce zajmują rysunki wykonane w czasie studenckiego pobytu w Paryżu, a przeciwwagę dla nich stanowi cykl 30 rysunków wykonanych we wsi Jurgów na Spiszu jesienią 1968 roku, w trakcie interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji. Jeden z najobszerniejszych zespołów rysunków nosi tytuł "Robotnicy", akcentując tym samym temat szczególnie bliski artyście, którego fascynowała kondycja polskiej klasy pracującej.
Prace na płótnie z kolei reprezentują prawie wszystkie cykle i motywy obecne w twórczości Edwarda Dwurnika. Jego dorobek malarski stanowi najbardziej rozpoznawalny i niezwykle bogaty w motywy i style obszar jego artystycznej działalności. Dwurnik przez całe życie rozwijał i poszukiwał nowych sposobów na malarskie przedstawienie różnych tematów i zagadnień, z których wiele dotyczyło polskiego społeczeństwa, przemian w nim zachodzących i historycznych wydarzeń. Rozmiar i bogactwo malarskie jego twórczości wprawia w zdumienie.
O projekcie
Udostępnienie materiałów w sieci to jedna z wielu rodzajów aktywności, które prowadzi Fundacja Edwarda Dwurnika w celu popularyzacji twórczości artysty. W listopadzie 2023 roku Fundacja wydała album „Robotnicy” — monograficzne opracowanie malarskiego cyklu Edwarda Dwurnika obejmującego 260 obrazów powstałych w latach 1975-1991. Jego głównymi bohaterami są tytułowi Robotnicy — utożsamieni przez malarza z całym narodem polskim — uciśnieni przez sowiecki reżim i podejmujący z nim walkę. W kwietniu 2023 roku, z okazji 80. rocznicy urodzin Edwarda Dwurnika, Fundacja jego imienia otworzyła nową siedzibę przy ul. Nałęczowskiej 25, gdzie regularnie organizowane są wystawy i warsztaty.
Za realizację projektu odpowiada zespół Fundacji Edwarda Dwurnika: Apolonia Dwurnik, Daniel Ożga i Ivanka Berchak. Dedykowane oprogramowanie do archiwizacji oraz platformę do prezentacji przygotowała Dorota Witkowska. Pracownicy Fundacji zostali przeszkoleni przez eksperta w zakresie digitalizacji obiektów dziedzictwa kulturowego Andrzeja Daniluka. Realizację nowej odsłony katalogu wsparły Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie i Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu, które udostępniły swoje zbiory muzealne. Mecenasem projektu jest Artur Dela, a partnerami Galeria Raster i Fujifilm Poland Sp. z o.o. Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Źródło: Fundacja Edwarda Dwurnika