„Chcemy całego życia!” - pod takim hasłem grupa rodziców, terapeutów i osób z niepełnosprawnościami zorganizowała centrum tematyczne (panele, warsztaty, dyskusje, imprezy towarzyszące) pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich na IX Ogólnopolskim Kongresie Kobiet w Poznaniu.
Wkrótce po wrześniowym Kongresie zaczęliśmy działać społecznie na rzecz poprawy jakości życia Polek i Polaków z obszaru niepełnosprawności, pełnego uczestnictwa w życiu społecznym i współdecydowania o sprawach, które nas dotyczą.
Są wśród nas m.in.: dziennikarze, nauczyciele akademiccy, ekonomiści, tłumacze, menedżerowie oraz osoby prowadzące fundacje i stowarzyszenia, które na co dzień działają w obszarze niepełnosprawności. Nasze historie są bardzo różne i jest ich coraz więcej, w miarę jak rośnie zainteresowanie naszą inicjatywą.
Stworzone przez nas strony internetowe: https://chcemycalegozycia.pl/ i https://www.facebook.com/ChcemyCalegoZycia cieszą się dużą popularnością.
W ciągu pierwszych dwóch tygodni nasz fanpage polubiło ponad 1300 osób.
Wzbudzamy zainteresowanie, ponieważ:
• proponujemy konkretne rozwiązania w oparciu o własne doświadczenia
• dajemy osobom z obszaru niepełnosprawności realne wsparcie (doradzamy, podejmujemy interwencje)
• wprowadzamy w czyn nasze postulaty
• patrzymy na nasze sprawy przez pryzmat praw człowieka, bez martyrologii, nierzadko z humorem
• liczymy koszty (nie tylko materialne) braku włączenia osób z niepełnosprawnościami w codzienne życie społeczne
• przypominamy, że osoby z niepełnosprawnościami i ich bliscy to też obywatele, podatnicy, wyborcy.
Nasza pierwsza kampania o zniesienie zakazu pracy zarobkowej dla opiekunów otrzymujących świadczenie pielęgnacyjne zyskała duże poparcie. Internetową petycję https://naszademokracja.pl/petitions/pozwolcie-nam-pracowac podpisało już ponad dziewięć tysięcy osób.
Żeby zmienić prawo, potrzebujemy kolejnych podpisów. Każda informacja prasowa, reportaż, wywiad, artykuł publicystyczny, będzie dla nas dużym wsparciem. Możemy zaproponować tematy dotąd niepodejmowane, przedstawić nowe perspektywy, osadzić je w nowych kontekstach.
Źródło: info. nadesłana