16 marca 2012 r. w Sali Senatu Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się konferencja międzynarodowa „Nordycki model rozwoju - specyfika, perspektywy, lekcje dla Polski”. Fundacja Norden Centrum jest pierwszą w Polsce instytucją badawczą o charakterze think tanku, koncentrującą swoje zainteresowania na specyfice państw skandynawskich – ich modeli rozwoju oraz realizowanych politykach społecznych oraz aktywności międzynarodowej.
Biorący udział w konferencji ambasadorowie podkreślali znaczenie kwestii szczególnie bliskich krajom nordyckim, takich jak np. ekologia, rozumiana nie tylko jako działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego, ale także jako innowacyjna gałąź gospodarki, rozwijająca tzw. zielone technologie i odnawialne źródła energii. Jak zwrócił uwagę ambasador Norwegii Enok Nygaard – to głównie dzięki kobietom i ich wysokiej aktywności zawodowej Norwegia łagodnie przechodzi przez kryzys. Z kolei ambasador Szwecji Staffan Herrström podkreślił znaczenie kwestii związanych z demografią oraz wyrównywaniem szans kobiet i mężczyzn, znajdujących wyraz w działaniach na rzecz inwestowania i pełniejszego wykorzystania potencjału kobiet na rynku pracy, jak i popularyzacji rozwiązań na rzecz godzenia obowiązków zawodowych i rodzinnych.
By pokazać, na czym może polegać transfer osiągnięć krajów nordyckich Ambasador Danii Thomas Østrup Møller porównał je do iPhone’a, którego zewnętrzna struktura może być jednolita dla wszystkich, jednakże każdy z użytkowników dostosowuje niezbędne dla jego skutecznego funkcjonowania aplikacje do własnych potrzeb. Podobnie można by mówić o adaptacji osiągnięć skandynawskiego modelu państwa opiekuńczego do potencjału rozwojowego innych państw. Mechaniczna imitacja jest niemożliwa, a na pewno będzie nieefektywna.
Niezbędne dla powodzenia transferu rozwiązań skandynawskich są tak fundamentalne zasady jak wysoki poziom zaufania społecznego. Jak zwracali uwagę uczestnicy kolejnego panelu (dr Tone Fløtten, Dyrektor Instytutu Badań Społecznych FAFO z Oslo, prof. dr hab. Piotr Sałustowicz z Bielefeld Universitat oraz dr hab. Ryszard Szarfenberg i dr Maciej Duszczyk z IPS UW) szanse na pozytywne rezultaty implementacji rozwiązań skandynawskich w Polsce należy również powiązać z uwarunkowaniami kulturowymi, społecznymi i politycznymi, takimi jak etos pracy, poziom społecznego zaufania, relacje naukowego obiektywizmu do politycznych projektów. Szczególnie jeśli rozwiązania skandynawskie mają się stać konkurencyjne do dominującego obecnie modelu anglosaskiego. Przypomniano, że Polska nie wykorzystała szansy na ich rozsądną adaptację już na początku lat 90-ch, kiedy była w stanie przyjąć właściwie każdy wzorzec dalszego rozwoju. Jak powiedział Marcin Fronia, Dyrektor Wykonawczy Fundacji Norden Centrum – skoro model anglosaski jest dziś w kryzysie, to znów powraca pytanie o to, w którym kierunku powinny zmierzać dalsze zmiany społeczne, a także wg jakich kategorii powinniśmy myśleć o przyszłości.
Paneliści trzeciej części konferencji dyskutowali o specyfice polityk edukacyjno–badawczych państw nordyckich, wskazując na pozytywny wpływ nauki na społeczeństwa nordyckie i ich duże zaangażowanie w ciągłe podnoszenie własnych kwalifikacji. Zastanawiano się także nad przyczynami zróżnicowanego podejścia do nauki i edukacji, jak i jej roli w kształtowaniu świadomości społecznej oraz postaw ludzi młodych.
Konferencja zgromadziła ponad 100 uczestników, reprezentujących czołowe ośrodki akademickie w Polsce, zagraniczne i polskie think tanki (FAFO, demosEuropa, Fundację Eberta, Instytut Sobieskiego. Fundację H. Boella, Instytut Studiów Wschodnich, Krytykę Polityczną i in.), urzędy centralne (Kancelaria Sejmu, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich), instytucje administracji publicznej (m.in. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości), a także przedstawicieli Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej, kancelarii adwokackich, organizacji pozarządowych, mediów.
Źródło: NORDEN CENTRUM