Noclegownie i ogrzewalnie wciąż bez rozporządzenia o standardach
Od lipca znany jest już przynajmniej jego projekt. Formalnie rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie standardów noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych i ogrzewalni powinno zostać opublikowane (i wejść w życie) najpóźniej na początku września. Nic też nie stało na przeszkodzie, żeby zrobić to wcześniej i pomóc organizacjom lepiej przygotować się do spełnienia określonych w tym akcie wymogów.
Placówki pomagające osobom bezdomnym w ustawie o pomocy społecznej
Uchwalona 5 sierpnia 2015 r. ustawa o zmianie ustawy o pomocy społecznej wprowadziła standardy opisujące, jak powinny funkcjonować placówki pomagające osobom bezdomnym. Artykuł 48a ustawy wymienia rodzaje placówek (noclegownie, schroniska i ogrzewalnie) i podaje ich definicje, określające kto do danej placówki trafia oraz na jaką pomoc może tam liczyć. Wcześniej takiego opisu w ustawie o pomocy społecznej nie było.
Wstępnie zarysowany w ustawie standard ma doprecyzować rozporządzenie. Upoważnienie do jego wydania zawiera ustęp 14 w art. 48a. Ustawa wskazuje, że w rozporządzeniu powinien znaleźć się standard podstawowych usług świadczonych w noclegowniach, schroniskach dla osób bezdomnych i ogrzewalniach, kwalifikacje osób świadczących usługi w tych miejscach oraz standard obiektów, w których mieszczą się placówki.
Bezdomni lepiej zaopiekowani? Standardy dla schronisk i noclegowni
Standardy – terminy i okresy przejściowe
Zmiany w artykule 48a ustawy o pomocy społecznej, które dotyczą działania placówek pomagających bezdomnym, weszły w życie 5 września 2016 r. (rok po ogłoszeniu nowelizacji ustawy o pomocy społecznej). Od 5 września nowo powstające noclegownie, ogrzewalnie i schroniska muszą spełniać opisane w ustawie standardy oraz stosować się do rozporządzenia, którego nie ma.
W lepszej sytuacji znajdują się stare placówki. Miejsca pomagające bezdomnym, które funkcjonowały w dniu wejścia w życie ustawy – czyli założone zostały przed 5 października 2015 r. - mają na dostosowanie 36 miesięcy i muszą wprowadzić standardy do początku października 2018 r. Dla nich ostateczny kształt rozporządzenia i jego publikacja nie są aż tak ważne. W każdym razie nie już dziś.
Standardy placówek dla bezdomnych. Jest program, rozporządzenia brak
Projekt rozporządzenia - zawartość
Na razie mamy więc tylko projekt dostępny od połowy lipca 2016 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Chociaż projekt rozporządzenia nie jest jeszcze obowiązującym aktem prawnym, daje dobrą, szczegółową orientację w tym, do czego należy się przygotować (lub stosować już teraz – w przypadku organizowanych właśnie placówek). Oczekując na publikację, warto zapoznać się z jego treścią, jeśli prowadzimy miejsca, której rozporządzenie i ustawa o pomocy społecznej (art. 48a) dotyczą.
Zaproponowane w projekcie standardy (przykładowy wybór):
-
dotyczące noclegowni
- czynna cały rok, przez 7 dni w tygodniu, w godzinach od 18 wieczorem do 8 rano,
- liczba miejsc w noclegowni nie powinna być większa niż 100,
- kierownik placówki powinien mieć co najmniej średnie wykształcenie,
-
dotyczące schroniska
- schronisko dla osób bezdomnych świadczy usługi przez cały rok, przez 7 dni w tygodniu,
- liczba miejsc w schronisku nie powinna być większa niż 80,
- liczba sanitariatów: miska ustępowa – 1/10 kobiet, oraz 1/20 mężczyzn, pisuar – 1/20 mężczyzn,
- nie więcej niż 10 osób w jednym pomieszczeniu mieszkalnym,
-
dotyczące ogrzewalni
- ogrzewalnia świadczy usługi w okresie od 1 października do 30 kwietnia, przez 7 dni w tygodniu, w godzinach od 8 rano do 18 wieczorem lub przez całą dobę, jeżeli na terenie gminy nie funkcjonuje noclegownia,
- liczba miejsc nie większa niż 50,
- temperatura w pomieszczeniach nie niższa niż 18 stopni Celsjusza.
Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)