Nocne Młodych rozmowy to wydarzenie zorganizowane przez członków Rady Młodych Ambasadorów OEES działającej w ramach projektu OEES Young. To przestrzeń, w której młodzi ludzie przez roku mieli szansę wzbogacić swoją wiedzę, zdobyć nowe kompetencje i zmierzyć się z nowymi wyzwaniami przy pomocy pracowników Fundacji GAP. Młodzi Ambasadorowie starali się stworzyć wydarzenie, które pomogłoby młodym odnaleźć się w dorosłym życiu.
O wydarzeniu
W ramach Nocnych Rozmów członkowie grupy sami przeprowadzili dwie sesje. Pierwsza z nich miała na celu przekazać uczestnikom „uniwersalne prawdy o życiu” oraz zachęcić do dyskusji nad definicją szczęścia, skutecznym zarządzaniem finansami oraz własną marką osobistą. Prelegentami w tej sesji byli: Dominik Kuc, Claudia Zygmunt, Wojciech Zalewski i Zuzanna Karcz.
Różne życiowe doświadczenia, które nasi mówcy zbierali poprzez aktywizm, wyjazdy zagraniczne oraz działalność społeczną pozwolił im na przedstawienie uczestnikom wydarzenia różnorodnych sposobów na poszukiwanie samego siebie oraz swojej ścieżki w życiu. Dzięki odmiennym biografiom naszych gości uczestnicy mieli okazję zobaczyć, że szczęście możemy rozumieć na wiele rozmaitych sposobów. Szczęściem może być dla nas miłość (do samego siebie, do innych oraz do tego co robimy), poczucie spełnienia, ciekawość świata i nieustanne poszukiwanie wiedzy lub nawet spokój, bycie w harmonii z samym sobą.
Zadowolenie w życiu pozwala nam znaleźć motywację oraz kreatywność w działaniu. Należy też podkreślić, że każda młoda osoba na pewnym etapie swojego życia odczuwa niepewność związaną z tym, co robi. Jednak te wątpliwości stanowią integralną część odkrywania siebie, ponieważ pozwalają nam ostatecznie znaleźć to, co jest dla nas właściwe (w czym najbardziej się realizujemy) i umożliwia nam osiągnięcie wymarzonej przyszłości.
O lepsze jutro uczestnicy (nie tylko ci młodzi) mogą zadbać już dziś zdobywając doświadczenie poprzez zaangażowanie społeczne i aktywizm. Należy też uważać na powszechne w dzisiejszych czasach wypalenie zawodowe, które wynika ze złego podejścia do pracy.
Kluczową radą dla uczestników jest więc bycie świadomym swoich ograniczeń oraz dbanie o dobre samopoczucie. Determinacja i motywacja może pokonywać wszystkie ograniczenia, dlatego warto wierzyć w swoją wizję, a także wytrwale dążyć do jej realizacji. Istotną kompetencją okazuje się również asertywność, która pozwala nam stawiać granice i w pełni korzystać z życia.
Jak sukces rozumieją młodzi ludzie?
Druga sesja miała na celu odpowiedzieć na pytanie: czym jest sukces i jak możemy go rozumieć? W tej rozmowie prelegenci - Miłosz Stanisławski, Agnieszka Rozwadowska i Maciej Ryś - opowiedzieli o swojej drodze do osiągnięcia sukcesu oraz o przeszkodach, jakie napotkali. Różnorodność mówców pokazała uczestnikom wydarzenia, że nie ma jednej definicji “człowieka sukcesu”, ale istnieją cechy wspólne, które ich łączą i znacznie ułatwiają osiąganie zamierzonych celów.
Zdaniem naszych prelegentów, sukcesem może być chwilowe uczucie, które towarzyszy nam w realizacji naszych planów, ale także wewnętrzny spokój. Nasi mówcy na swojej drodze kariery napotkali wiele przeciwności, z których potrafili skorzystać i dostrzec w nich szansę do dalszych działań. Błędy (zarówno swoje, jak i cudze) również stanowią źródło nowych możliwości, dlatego trzeba umieć je wykorzystać i wyciągnąć z nich lekcję na przyszłość. Co więcej, aby móc w pełni wykorzystać swój potencjał, należy dobrze poznać samego siebie, zdefiniować swoje cele, a następnie wytrwale i uparcie dążyć do ich realizacji wykorzystując nadarzające się okazje.
W karierze niezwykle ważne są znajomości, ponieważ nie można budować swojej ścieżki zawodowej w całkowitym oderwaniu od innych ludzi. Ponadto rozmaite kontakty potrafią stwarzać dla nas szanse niedostępne dla innych. Dlatego warto o nie dbać, ponieważ nigdy nie wiemy, jakie korzyści mogą nam zaoferować w przyszłości. Aby zbudować swoją przyszłość, należy dbać o samorozwój, być konsekwentnym, rozwijać swoje mocne strony oraz nie bać się popełniać błędów. Te cechy nie tylko pozwolą nam odnaleźć się na rynku pracy, ale również są podstawą do realizacji zamierzonych celów.
Artykuł został napisany w ramach projektu Open Eyes Economy Young finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Źródło: Open Eyes Economy Young