Poczucie bycia docenianym, ekspresja twórcza, wykorzystywanie umiejętności i nawiązywanie kontaktów z innymi osobami starszymi budują przyjaźnie i poprawiają samopoczucie, co wzmacnia odporność w trudnych czasach. Szczególnie udział w kreatywnych zajęciach – od śpiewania, przez rysowanie, po ćwiczenie na instrumencie – może w rzeczywistości poprawić nastrój podczas pandemii.
Rozpoczęty w marcu 2021 projekt partnerstw strategicznych Edukacji Dorosłych Erasmus+ Seniors in Arts (Seniorzy w Sztuce) ma na celu:
- Opracowanie przewodnika zbierającego najlepsze praktyki z zakresu działań szkoleniowych opartych na sztukach ekspresyjnych dla seniorów, w celu stworzenia wspólnego zaplecza dla edukatorów i operatorów społecznych pracujących z seniorami. (kompetencje dla edukatorów)
- Zapewnienie możliwości uczenia się na poziomie lokalnym i międzynarodowym dla osób starszych, jako sposobu na nawiązanie kontaktu, wymianę pomysłów i doświadczeń w europejskiej wspólnocie starszych obywateli. (świadomość tożsamości europejskiej)
- Stworzenie narzędzia - wirtualnego, transnarodowego kręgu kulturowego - w którym seniorzy będą mieli możliwość kontaktu z rówieśnikami z całej Europy, dostęp do produktów artystycznych jako okazji do rozrywki i nauki, a także możliwość dzielenia się własnymi produktami artystycznymi, będącymi rezultatem twórczych i ekspresyjnych działań.
Teatr, muzyka, taniec i kreatywne pisanie to sztuki wybrane do rozwijania warsztatów mających na celu zapewnienie starszym osobom uczącym się możliwości zajęć edukacyjnych na poziomie lokalnym i międzynarodowym, w celu nawiązania kontaktu oraz wymiany pomysłów i doświadczeń w europejskiej społeczności starszych obywateli. W ten sposób będziemy wspierać świadomość tożsamości europejskiej i rozwój poczucia przynależności do społeczności ponadnarodowej wśród dorosłych obywateli Europy.
Źródło: Fundacja Pro Scientia Publica