Niezmiennie od 14 lat - Polacy najbardziej ufają WOŚP
W lutym 2016 roku Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) opublikowało raport podsumowujący badania nad zaufaniem społecznym w Polsce. Te poświęcone były szeroko pojętemu zaufaniu Polaków zarówno w sferze prywatnej (dotyczącemu rodziny, sąsiadów, przyjaciół, osób z bliższego i dalszego otoczenia), jak i w sferze publicznej (czyli dotyczącemu wielu tzw. instytucji życia publicznego w Polsce).
– To dla nas oczywiście ogromy powód do dumy – podkreśla Jurek Owsiak, Prezes Zarządu WOŚP. – Od 2002 roku Polacy najbardziej ufają Orkiestrze. My to oczywiście widzimy chociażby w corocznych wynikach Finałów WOŚP czy w ogromnym poparciu dla wielu naszych projektów. Czujemy to także dzięki ogromnej sile internetu, obserwując setki tysięcy pozytywnych sygnałów, jakie poprzez media społecznościowej wysyłają nam Polacy. Ale także te badanie pokazują, że udało nam się obronić przed falą internetowego hejtu, która w ciągu ostatnich dwóch lat wymierzona była w wizerunek i właśnie zaufanie do WOŚP. Okazuje się, że działania hejterów nic nie dały, dziś wiemy to w kontekście zaufania, a w temacie wizerunku podsumować to będziemy mogli 8 marca, w dniu opublikowania ostatecznego wyniku 24. Finału WOŚP.
Obok Orkiestry na szczycie rankingu zaufania znalazły się inne organizacje pozarządowe – Caritas cieszący się zaufaniem 83% badanych, oraz PCK, któremu ufa 79% osób. Na dalszych miejscach znajdują się m.in. wojsko (79% zaufania), policja (65% zaufania) czy na przykład Rzecznik Praw Obywatelskich (63% zaufania). Sporym zaufaniem cieszy się także ONZ (57%) czy Unia Europejska (56%).
Badanie pokazuje także, komu najbardziej nie ufają Polacy. Na ostatniej pozycji znajdują się partie polityczne (brak zaufania dla nich deklaruje 65% badanych), Sejm i Senat (którym nie ufa 54% osób), czy generalnie gazety (nie ufa im 56% respondentów).
– To tylko wybrane przykłady z całej listy ponad 20 instytucji wymienionych w raporcie. Pierwszy wniosek, jaki można wysnuć z tego rankingu jest taki, że generalnie Polacy bardzo ufają organizacjom pozarządowym, Kościołowi rzymskokatolickiemu i instytucjom dbającym o nasze bezpieczeństwo, takim jak wojsko czy policja. Sporym zaufaniem cieszą się także organizacje międzynarodowe takie jak Unia Europejska, ONZ czy NATO. Bardzo źle na tym tle wypadają polskie organizacje polityczne oraz administracja państwowa, którym cały czas większość osób nie ufa – podsumowuje Krzysztof Dobies, rzecznik prasowy WOŚP.
Źródło: WOŚP