Niezbędnik aktywnych obywateli, część druga
Jak możesz zmieniać swoje otoczenie? Co możesz zrobić dla innych? Jakie jest miasto twoich marzeń? Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy przygotowało "Niezbędnik aktywnych mieszkańców". W serwisie warszawa.ngo.pl publikujemy te jego fragmenty, które dotyczą organizacji pozarządowych. Dziś budżet partycypacyjny.
BUDŻET PARTYCYPACYJNY
TO DZIĘKI ZAANGAŻOWANIU MIESZKAŃCÓW W RAMACH BUDŻETU PARTYCYPACYJNEGO W ROKU 2015 ZOSTANIE ZREALIZOWANYCH 336 ZADAŃ O WARTOŚCI PONAD 25 MLN ZŁOTYCH.
Powstaną m.in. ścieżki rowerowe, domki dla ptaków i owadów, place zabaw oraz biblioteka plenerowa. Wiele dróg zostanie zmodernizowanych, a mieszkańcy będą mogli wziąć udział np. w licznych kursach pierwszej pomocy, czy nauki języków obcych. Środki finansowe potrzebne na realizację tych i wielu innych zadań będą pochodziły z części budżetu m.st. Warszawy pozostających w dyspozycji dzielnic. Należy pamiętać, że nie są to środki dodatkowe. Zgłaszając projekt oraz dokonując wyboru podczas głosowania warto się więc dobrze zastanowić. Jeśli chcesz mieć wpływ na swoją najbliższą okolicę – zgłoś swoje projekty, poprzyj pomysły innych i głosuj na, Twoim zdaniem, te najlepsze i najciekawsze! Łączna kwota przeznaczona na budżet partycypacyjny w m.st. Warszawie na rok 2016 wynosi ponad 51 mln zł!
Udział w nim może wziąć każdy mieszkaniec Warszawy – także osoby niepełnoletnie (za zgodą rodziców) oraz osoby, które nie mają polskiego obywatelstwa, ale stale zamieszkują w Warszawie.
ZGŁOŚ PROJEKT
Jeśli mieszkasz w Warszawie i chcesz zgłosić projekt:
• sprawdź, jaka kwota jest do dyspozycji w wybranej przez Ciebie dzielnicy lub obszarze,
• sprawdź, jakie można tam zgłaszać projekty (do wyboru są lokalne i ogólnodzielnicowe),
• zastanów się nad tym, co jest potrzebne społeczności, której jesteś częścią,
• przygotuj swój pomysł – przygotuj informacje wymagane w formularzu zgłoszeniowym,
• oszacuj koszt realizacji swojego pomysłu,
• poszukaj 30 osób, które poprą Twój projekt poprzez wpisanie się na listę jego poparcia,
• złóż swój projekt: poprzez internetowy system obsługi budżetu partycypacyjnego, w dzielnicowym Wydziale Obsługi Mieszkańców lub listownie (adresując na urząd dzielnicy)
GŁOSUJ W BUDŻECIE PARTYCYPACYJNYM
- Zastanów się, z jaką dzielnicą czujesz się najbardziej związany. Można głosować tylko w jednej dzielnicy, a w ramach niej tylko w jednym obszarze. Jeżeli zagłosujesz więcej niż raz, to wszystkie Twoje głosy będą nieważne.
- Jeśli nie jesteś pewien, jak wygląda podział na obszary w Twojej dzielnicy odwiedź stronę www.twojbudzet.um.warszawa.pl. Informacje o podziale będzie można również znaleźć w Wydziałach Obsługi Mieszkańców urzędów dzielnic.
- Sprawdź, jakie projekty zostały poddane pod głosowanie i które z nich podobają Ci się najbardziej.
- Możesz wybrać dowolną liczbę projektów, pamiętaj jednak że łączny koszt realizacji wszystkich wybranych przez Ciebie projektów nie może być większy niż kwota dostępna na poziomie ogólnodzielnicowym lub w danym obszarze terytorialnym (w przeciwnym wypadku Twój głos zostanie policzony jako nieważny).
Od 16 czerwca do 26 czerwca 2015 r. zagłosuj na wybrane projekty – możesz to zrobić na kilka sposobów:
• papierowo – przychodząc do wybranego urzędu dzielnicy (w godzinach jego pracy, pomiędzy 16 a 26 czerwca) i wrzucając do urny wypełnioną kartę do głosowania.
W niektórych dzielnicach funkcjonować będą dodatkowe punkty do głosowania,
• pocztą - na adres właściwego urzędu dzielnicy z dopiskiem „Budżet partycypacyjny 2016”. Żeby głos był ważny, musi wpłynąć do urzędu pomiędzy 16 a 26 czerwca 2015 r. (kartę do głosowania będzie można pobrać ze stron internetowych od 16 czerwca 2015 r. lub w Wydziale Obsługi Mieszkańców właściwego miejscowo urzędu dzielnicy).
DYSKUTUJ I POPIERAJ
W proces budżetu partycypacyjnego możesz zaangażować się także na inne sposoby:
• biorąc udział w dyskusjach mieszkańców na temat priorytetów rozwojowych dzielnic – spotkania mają na celu wyjaśnienie uczestnikom podstawowych zasad funkcjonowania dzielnic, w tym zwłaszcza zwrócenie ich uwagi na potrzeby związane ze zrównoważonym rozwojem dzielnic.
• podpisując listy poparcia projektów (możesz poprzeć więcej niż jeden projekt).
• uczestnicząc w publicznych dyskusjach mieszkańców na temat zgłoszonych projektów. Celem dyskusji jest poznanie projektów zgłoszonych przez innych mieszkańców. Spotkania odbędą się we wszystkich obszarach, w których będzie można składać projekty.
Fragment publikacji „Niezbędnik aktywnych mieszkańców” przygotowanej przez Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy.
- na spotkaniach o priorytetach rozwojowych dzielnic (organizowanych w ramach 2. edycji budżetu partycypacyjnego w Warszawie)
- w Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy (ul. Senatorska 27, pok. 138)
W ramach budżetu partycypacyjnego w roku 2015 zostanie zrealizowanych 336 zadań o wartości ponad 25 mln złotych…