Zbierzemy się znów, bo pamiętamy. Pamiętamy to, co się tu zdarzyło. Pamiętamy o tych, którzy walczyli. Pamiętamy o tych, którzy zginęli. Pamiętamy tych, którzy i które tę pamięć podtrzymywali.
Nie chcemy brać udziału w oficjalnych obchodach, zawłaszczanych przez polityków. Wierzymy, że pamięć powinna być dobrem wspólnym, wytwarzanym oddolnie.
19 kwietnia o 12:00 pod pomnikiem Szmula Zygielbojma
Zbierzemy się 19 kwietnia, o godz. 12:00, pod pomnikiem Szmula Zygielbojma. Tam wysłuchamy hymnu Bundu w wykonaniu chóru Wielokulturowego Liceum Humanistycznego im. Jacka Kuronia, a Janusz Onyszkiewicz odczyta list Marka Edelmana z 1983 roku, w którym uzasadniał odmowę uczestniczenia w państwowych uroczystościach. Tam też aktor Mikołaj Jodliński przeczyta fragmenty wypowiedzi Marka Edelmana o powstaniu w warszawskim getcie.
Dalej, przy kopcu Anielewicza, Maja Komorowska i Józef Duriasz przeczytają wiersze Jerzego Ficowskiego i Adama Zagajewskiego. Po drodze, przy kamieniu upamiętniającym Emanuela Ringelbluma, zaśpiewa chór.
Nasze uroczystości zakończymy na Umschlagplatzu, gdzie Bożena Stachura i Filip Kosior przeczytają listy z getta, pochodzące z archiwum Rozentalów.
Kwestia pamięci
Dla nas, jak dla Marka Edelmana, obchody rocznicy powstania w warszawskim getcie są sprawą pamięci, sprawą niezależną od sytuacji politycznej. Nie chcemy i nie możemy brać udziału w oficjalnych obchodach, zawłaszczanych przez polityków, w obchodach przeżartych pustą, narodową celebrą, z przedstawicielami głowy państwa i rządu, którego premier potrafi drugą ręką zapalić znicz hitlerowskim kolaborantom z NSZ. Dziś antysemityzm, ksenofobia i nietolerancja panoszą się w przestrzeni publicznej i zyskują poklask rządzących. Nie zamierzamy biernie się temu przyglądać. Niech nasze obchody będą znakiem społecznego sprzeciwu.
Wielka Synagoga przywraca pamięć
Tego samego dnia, o godz. 21:00, multimedialnym wydarzeniem według koncepcji artystki Gabi von Seltmann Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita uczci 80. rocznicę wybuchu powstania w warszawskim Getcie. Obraz powstającej z gruzów synagogi pojawi się na ścianie Błękitnego Wieżowca, który zajął jej miejsce. Obrazem, dźwiękiem i emocją zostanie symbolicznie odbudowana Wielka Synagoga zburzona przez Niemców po upadku powstania w getcie.
Głównym zamysłem tego rytuału, ponownie wyświetlanego wirtualnego pomnika jest przypomnienie historii miejsca i żydowskich mieszkańców miasta.
Z archiwalnego nagrania usłyszymy śpiew kantora tej synagogi, Gerszona Siroty, który zginął w warszawskim getcie, a fragmenty wiersza Bashert przeczyta autorka, Irena Klepfisz, córka Michała – członka żydowskiej partii Bundu, żołnierza Żydowskiej Organizacji Bojowej.
Czas trwania projekcji – 6 minut (sekwencja będzie powtarzana do godz. 23:00).
Wydarzenie będzie transmitowane na stronie www.otwarta.org