Serwis EurActiv.pl poinformował, że Europejski Trybunał Obrachunkowy dopatrzył się poważnych nieprawidłowości przy sposobie wydawania unijnych pieniędzy na poprawę spójności. Problemem okazały się zamówienia publiczne. Jeżeli kraje UE nie przedstawią odpowiednich planów działań i postępów w ich wprowadzaniu, to KE będzie zawieszała wypłaty z funduszy unijnych.
Zamówienia publiczne: wiele nieprawidłowości
ETO przeanalizował drugą część poprzedniego wieloletniego budżetu UE, tj. lata 2009-2013. Przyjrzał się 1,4 tys. transakcji z wykorzystaniem środków z powyższych funduszy. W 40 proc., czyli w 590 transakcjach, dopatrzył się błędów związanych z zamówieniami publicznymi.
Jednak większość z tych błędów wynika ze złej interpretacji przepisów czy błędów administracyjnych. ETO przypomniał, że z 12 tys. nieprawidłowości dotyczących zamówień publicznych o wartości min. 10 tys. euro zgłoszonych do Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) w latach 2007-2013, tylko 2 proc. było związanych z oszustwami.
Konieczna baza danych
Raport stwierdza, że „brak przestrzegania przepisów dotyczących zamówień publicznych pozostaje odwiecznym i znaczącym źródłem błędów”. Audytorzy ostrzegają jednak, że ich analiza była mocno ograniczona, nawet w przypadku nieprawidłowości, które wykryli, a brak spójnych i szczegółowych danych o nieprawidłowościach uniemożliwia im znalezienie przyczyn występowania tych błędów.
ETO zalecił Komisji Europejskiej przygotowanie więc specjalnej bazy danych dotyczącej nieprawidłowości w przetargach publicznych z udziałem unijnych środków. Ma ona umożliwić unijnym audytorom skuteczniejszą analizę skali i przyczyn tego zjawiska.
W odpowiedzi na raport Komisja Europejska zwróciła uwagę, że walczy z nieprawidłowościami w zamówieniach. ETO przyznał jej w tym rację, lecz stwierdził, że zarówno KE, jak i państwa członkowskie „mają przed sobą jeszcze długą drogę” zanim problem będzie rozwiązany.
Działania KE
Jednym z działań KE jest wprowadzenie warunków uzyskania unijnej pomocy finansowej w ciągu obecnych Wieloletnich Ram Finansowych 2014-2020. Państwa członkowskie muszą przedstawić zasady, zgodnie z którymi fundusze unijne będą używane w sposób wydajny i efektywne, a zamówienia publiczne będą chronione przed błędami. Jeżeli kraje unijne nie przedstawią odpowiednich planów działań i postępów w ich wprowadzaniu, to KE będzie zawieszała wypłaty z funduszy unijnych.
Na początku 2015 r. 12 państw członkowskich nie spełniało jeszcze wymogów unijnego prawa dot. zamówień publicznych. Były to: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Grecja, Łotwa, Malta, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Węgry oraz Włochy. ETO zaleciło, że jeżeli państwa te nie dostosują swojego prawodawstwa do unijnych wymogów do końca 2016 r., to wypłaty dla nich powinny być zawieszone. (kk)
Źródło: EurActiv.pl