25 czerwca 2002 grupa 40 członków i sympatyków Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Ludzi Niepełnosprawnych 'Alfa' w Ostródzie uczestniczyła w wycieczce krajoznawczej do Torunia i Ciechocinka pod hasłem 'Lato Niepełnosprawnych.
W Toruniu wszyscy zostali przyjęci wyjątkowo serdecznie przez ks. prałata proboszcza parafii Wniebowzięcia NMP oraz panią przewodnik Janinę Ginter. Uczestnicy wycieczki mogli, w drodze wyjątku, obejrzeć z bliska, znajdujący się w prezbiterium, grobowiec Anny Wazówny - siostry króla Zygmunta III Wazy.
Prawie trzygodzinna wędrówka po Starym Mieście pozwoliła "z grubsza" poznać najciekawsze zabytki Torunia i jego bogatą historię ilustrowaną legendami. Obejrzenie pomnika i domu urodzin wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika uzmysłowiło jego związki z naszym regionem. Zwiedzono też najstarszy kościół miasta pod wezwaniem św. Jana, gdzie znajduje się drugi co do wielkości w Polsce, dzwon "Tuba Dei" ( Trąba Boża), ważący 7 238 kg. Przejście przez Bramę Mostową, obok starych spichrzów na zboże i odchylonej od pionu o 1,4 m Krzywej Wieży oraz poznanie sposobu budowy dawnych murów miejskich zakończyło zwiedzanie.
Zmęczeni uczestnicy ochoczo zjedli gorący posiłek (grochówka z kiełbasą) na dziedzińcu Kościoła Mariackiego. Toruńską wyprawę zakończyła wizyta w siedzibie "Radia Maryja".
W Ciechocinku dwa konne tramwaje umożliwiły zwiedzającym poznanie uroczego uzdrowiska, w tym sławnych tężni i licznych parków.
Wycieczka, w której brali udział prawie sami niepełnosprawni, w tym 10 osób na wózkach inwalidzkich, doszła do skutku dzięki wsparciu Urzędu Miasta w Ostródzie, komendanta Ośrodka Szkolenia Kierowców ppłk dypl. inż. Waldemara Cieślika (delegował do pomocy pięciu żołnierzy), ks. prałata proboszcza parafii Wniebowzięcia NMP w Toruniu Józefa Nowakowskiego i przewodnika Janiny Ginter. Wszystkim przyjaznym osobom uczestnicy wycieczki składają serdeczne podziękowania.
W Ostródzie, jako jedna z niewielu w kraju, działa komisja ds niepełnosprawnych przy Oddziale PTTK, która zbliża ludzi, pożytecznie wypełnia wolny czas i kształtuje odpowiednie postawy społeczeństwa w stosunku do ludzi niepełnosprawnych.
Źródło: Głos Ostródy