3 grudnia już po raz 21. obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. W Polsce jest ich prawie 5 milionów. Mimo tego, że walka o dostosowywanie kolejnych obiektów do potrzeb osób z dysfunkcjami wciąż trwa, niepełnosprawni chcą i mogą być aktywni.
– Wiemy, że dla niepełnosprawnych podróżowanie wiąże się z planowaniem. Teraz jest ono znacząco łatwiejsze. Serwis w całości poświęcony został tematyce aktywnego wypoczynku osób niepełnosprawnych – mówi Maciej Niepogodziński, prezes Fundacji Zero Barier. – Znajdziemy tu nie tylko prezentacje ciekawych miejsc, ale także wirtualne spacery po polskich obiektach turystycznych, promocje i aktualności związane z ruchową aktywacją osób z różnego rodzaju dysfunkcjami – dodaje Niepogodziński.
Inicjatorzy powstania portalu zachęcają użytkowników do czynnego uczestnictwa w tworzeniu strony i wymieniania się doświadczeniami. Internauci mają możliwość zgłaszania propozycji, które ich zdaniem warte są uwzględnienia w wirtualnym przewodniku. Autorzy przekonują, że w ten sposób powstaje wiarygodna platforma skupiająca sprawdzone miejsca przyjazne niepełnosprawnym.
Dzień Osób Niepełnosprawnych przypada wprawdzie raz do roku, jednak realizacja projektów takich jak ten motywuje do przekraczania granic i pokonywania barier nie tylko od święta, ale i na co dzień. Bowiem niepełnosprawni nie oznacza nieaktywni.
Projekt Zero Barier
Fundacja Zero Barier
Fundacja Zero Barier założona została w celu likwidacji barier między osobami niepełnosprawnymi i resztą społeczeństwa, aktywizacji osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego. Fundacja realizuje swoje cele poprzez innowacyjne projekty promujące integrację osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa.
Źródło: Fundacja Zero Barier