Niezwykły klub dyskusyjny, empatyczny powitalnik dla rodziców, scena teatralna otwarta na wszystkich – to tylko kilka z innowacyjnych pomysłów, wspierających osoby z niepełnosprawnościami i ich bliskich. W przededniu Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami szczególnie zachęcamy do poznania tych niecodziennych rozwiązań.
– Te nowatorskie pomysły były wspierane przez ostatnie miesiące w prowadzonym przez nas Inkubatorze pomysłów. W trakcie testowania sprawdziły się i sądzimy, że warto w zadbać o to, by były stosowane na większą skalę – wyjaśnia wyjaśnia Maria Lewandowska-Woźniak z Fundacji Stocznia, która wspólnie z Laboratorium Innowacji Społecznych wspiera innowatorów i innowatorki. – Mamy nadzieję, że wybrane przez nas działania pomogą jak największej liczbie osób z niepełnosprawnościami, jak również będą wsparciem w codziennej pracy opiekunów i opiekunek. Zachęcamy wszystkich, także organizacje społeczne, do dzielenia się tymi pomysłami – to sprawdzone i przetestowane rozwiązania, gotowe do wdrażania w innych miejscach – dodaje koordynatorka projektu.
Każde z rozwiązań odpowiada na problem innej grupy – są wśród nich świeżo upieczeni rodzice dzieci z niepełnosprawnościami, dorośli o szczególnych potrzebach, którzy marzą, by zagrać na prawdziwej scenie, opiekunowie i opiekunki osób zależnych, którzy często nie wiedzą jak odpocząć, a także osoby niemówiące, które cierpią na brak kontaktu z innymi.
Powitalnik – przewodnik po rodzicielstwie
Strach. Nadzieja. Złość. Wyparcie. Miłość. Spektrum emocji i uczuć świeżo upieczonego rodzica, który właśnie usłyszał diagnozę o niepełnosprawności swojego dziecka, może być bardzo szerokie. W tym trudnym momencie wsparciem bywa uścisk przyjaciela. Takim uściskiem jest „Powitalnik” – przewodnik dla rodziców, pełen przydatnych informacji i słów wsparcia od osób, które przeszły tę samą drogę, napisany z empatią i czułością i uważnością.
Ta trudna, a nierzadko i traumatyczna sytuacja, zmienia życie całych rodzin, a ta wyjątkowa publikacja skupia się przede wszystkim na potrzebach rodziców. Wizyty lekarskie, rehabilitacja i wiążące decyzje, które będą miały wpływ na przyszłość dziecka, stają się nową codziennością. Jak się w niej odnaleźć? Posłuchaj podcastu na Spotify i YouTube z autorką „Powitalnika” Magdaleną Kolczyńską ze Stowarzyszenia Mudita. „Powitalnik” jest dostępny dla wszystkich – można pobrać go bezpłatnie ze strony www.powitalnik.pl lub Inkubatora pomysłów.
Scena otwarta. Samorzecznicy w teatrze
Włączająca edukacja teatralna, dzięki której osoby o szczególnych potrzebach (osoby z niepełnosprawnością wzroku oraz g/Głuche i słabosłyszące) mogą się twórczo rozwijać, a w dalszej perspektywie podjąć pracę w zawodowym teatrze.
Wspólne warsztaty dla osób niewidzących i niesłyszących pokazały, że możliwe jest w praktyce przełamywanie barier między dwoma światami. Zauważalnym efektem był wzrost zrozumienia uczestników i uczestniczek dla innego sposobu odbierania rzeczywistości - rozwijali wyobraźnię o odbieraniu świata innymi zmysłami, które są dla nich niedostępne. Osoby niesłyszące i niewidzące oddziela bariera od świata „pełnosprawnych”, istnieje ponadto bariera pomiędzy nimi samymi. Innowacja pozwoliła na współdziałanie osobom, które dzieli sposób odbierania rzeczywistości, ale łączy wspólna pasja do teatru.
• zobacz film o Scenie otwartej
I ty masz prawo być sobą
Autorki tej innowacji stworzyły ją na bazie własnego trudnego doświadczenia opieki nad osobami w spektrum autyzmu i z niepełnosprawnościami. Na własnej skórze odczuły brak wsparcia we wszystkich obszarach. Niezgoda na ten stan była impulsem do wprowadzania zmian we własnym życiu i do zainspirowania do tego innych.
I ty masz prawo być sobą to program kompleksowego wsparcia dla opiekunów i opiekunek osób w spektrum autyzmu oraz osób z niepełnosprawnościami. Składa się na niego cykl warsztatów realizowanych za pomocą autorskiej metody 4O – otwieranie, ogarnianie, odpoczywanie, odkrywanie. Poza możliwością złapania oddechu i wyjścia z izolacji społecznej spotkania te mają jeszcze jeden cel – naukę pomocy samemu sobie oraz osobom w podobnej sytuacji. Warsztaty stają się punktem wyjścia i kluczowym elementem w procesie tworzenia grup samopomocowych.
Posłuchaj podcastu z innowatorkami z Fundacji Dla Gigantów:
Niezwykły klub dyskusyjny
W październiku przedstawiliśmy Wam Niezwykły klub dyskusyjny dla dorosłych osób niemówiących (przeczytaj artykuł „Niezwykły klub dyskusyjny”). Wtedy właśnie obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc AAC (ang. augmentative and alternative communication), którego celem było zwrócenie uwagi na sytuację osób używających alternatywnych i wspomagających form komunikacji: tablic, kart z symbolami lub literami, tabletów, syntezatorów mowy.
Nie wiemy, ile jest w Polsce takich osób, nie ma takich badań. Ale wiemy, że jak wszyscy, potrzebują czasem tak zwyczajnie porozmawiać. Z myślą o nich Karolina Kamińska stworzyła innowacyjny klub dyskusyjny.
Posłuchaj rozmowy z pomysłodawczynią Klubu oraz jednym z użytkowników w Spotify:
Każda z innowacji w Inkubatorze pomysłów została szeroko opisana na stronach poszczególnych inicjatyw. Przygotowano także broszury informacyjne oraz podręczniki dla osób i organizacji, które chciałyby wdrożyć rozwiązanie w swojej społeczności. Wszystkie informacje dostępne są na stronie www.inkubatorpomyslow.org.pl.
Źródło: Fundacja Stocznia