Nie uwierzysz, że takie miejsca są w Warszawie [patronat warszawa.ngo.pl]
Miejsca, w których można realizować swoje lokalne pomysły, uczestniczyć w warsztatach i spotkaniach lub po prostu posiedzieć, poznać sąsiadów, miło spędzić czas. Blisko domu i bezpłatnie.15 października ruszają w Warszawie Dni Otwarte Miejsc Aktywności Lokalnej (MAL).
Miejsca napędzane pasjami sąsiadek i sąsiadów
– Przychodzę do MAL-u ponieważ panuje tu świetna, przyjazna i otwarta atmosfera – mówi Ania.
– To niesamowite miejsce, gdyż ciągle dzieje się coś nowego – dodaje Elżbieta.
Obie opowiadają o Miejscach Aktywności Lokalnej czyli tzw. MAL-ach. Miejscach, których program współtworzą mieszkańcy i mieszkanki. Każdy może tu zrealizować swoją sąsiedzką inicjatywę, wziąć udział w bezpłatnych zajęciach, poznać nowe osoby. W MAL-ach nie organizuje się za to spotkań i agitacji politycznych lub religijnych oraz działań dyskryminujących innych mieszkańców.
W MAL-ach mieszkańcy i mieszkanki spotykają się np. na wspólnym gotowaniu, wymiankach i garażówkach, potańcówkach, uprawiają tu wspólne ogródki, grają w planszówki. A przy tym rozmawiają, poznają się i dyskutują o swojej najbliższej okolicy.
Każde wyjątkowe, wszystkie otwarte
W Warszawie działa obecnie ponad 100 różnych MAL-i, we wszystkich 18 dzielnicach (sprawdź gdzie Ci najbliżej). Choć większość z nich to instytucje miejskie, takie jak domy kultury, biblioteki, ośrodki pomocy społecznej, w sieci MAL znaleźć można także siedziby organizacji pozarządowych, kluby spółdzielni mieszkaniowych, a nawet kawiarnie.
Każde miejsce, na miarę swoich możliwości, dzieli się z mieszkańcami miejscem do działań i spotkań, a czasem także i wypożycza różnego typu sprzęty potrzebne do sąsiedzkich inicjatyw (np. krzesła, rzutnik). Każdy MAL ma wyznaczoną osobę lub osoby kontaktowe ds. MAL – tzw. animatorów/koordynatorów MAL.
Do sieci MAL dołączają zarówno zupełnie nowo otwarte miejsca, jak i te, które działają od dawna.
– Naszym celem jest gęsta sieć miejsc otwartych na inicjatywy sąsiadów i sąsiadek. Zależy nam przy tym na wykorzystywaniu zasobów, które już w Warszawie są, na zmianie sposobu myślenia z działania DLA mieszkańców na działanie Z mieszkańcami – mówi animatorka sieci MAL i koordynatorka Dni Otwartych MAL, Zuzanna Włodarczyk-Wojtowicz z Urzędu m.st. Warszawy.
Dni Otwarte MAL
W programie Dni Otwartych MAL znajdują się m.in. śniadania sąsiedzkie, wspólne planszówki czy różnego typu warsztaty. To mała próbka tego, co w MAL-ach robić można na co dzień. W MAL-ach rodzi się też wiele pomysłów do budżetu obywatelskiego, spotykają się lokalne grupy społeczników. W (po)pandemicznej rzeczywistości, gdy ludzie zaczęli spędzać czas bardziej lokalnie i zwracają większą uwagę na swoje najbliższe otoczenie, MAL-e stają się jeszcze bardziej ważne i potrzebne.
Program Dni Otwartych MAL oraz mapka warszawskich MAL- i znajdują się na stronie https://um.warszawa.pl/waw/sasiedzka/mal
– Każdy z nas potrzebuje czasem chwili wytchnienia, pobycia w niezobowiązującej przyjaznej atmosferze. Zwłaszcza obecnie, w czasie, gdy wokół dużo jest niepokoju. W MAL-ach mieszkańcy i mieszkanki wspólnie dzielą się swoimi pasjami i dobrą energią – mówi Karolina Zdrodowska, Dyrektorka Koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w warszawskim ratuszu.
– Do MAL przychodzimy całą rodziną. Każdy znajdzie coś dla siebie (…) MAL polecam każdemu, kto chciałby wyjść z domu, spróbować rzeczy, których jeszcze nie robił. Można pograć w gry planszowe, wypić pyszną kawę, czy po prostu odpocząć czytając książki. Każdy dzieli się tutaj dobrem, swoją pasją i doświadczeniem – zachęca sąsiadka Marta.
Źródło: Urząd m.st. Warszawy