Nie tylko o statystycznym wzroście wskaźnika zatrudnienia wśród osób z niepełnosprawnością
W jednej ze swoich ostatnich wypowiedzi minister Jarosław Duda, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych podjął próbę oceny bieżącej sytuacji: „Wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wzrósł o 2%; w szczególności dotyczy to zatrudnienia osób z umiarkowanym stopniem. Wzrosła także liczba pracodawców zatrudniających osoby z niepełnosprawnością”. Na ile te słowa oddają stan realnych zmian? Czy faktycznie przyszłość jawi się tak świetliście?
Sytuacja wyjściowa
Przyjrzyjmy się aktualnym statystykom. Jak pokazują dane, wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi obecnie 22,8% (BAEL 2014 r.) i mimo że wciąż rośnie, nadal jest on bardzo niski w porównaniu chociażby z innymi krajami europejskimi, gdzie często kształtuje się on na poziomie 50% (Niemcy 53,9% – dane z 2009 r.).
Aktywna polityka rynku pracy propagowana przez rząd, a wyrażona między innymi w nowelizacji Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z pewnością przyczyni się do spadku bezrobocia w Polsce, jednak w zakresie poprawy sytuacji osób z niepełnosprawnością zmiany te z pewnością będą niewystarczające. Wydaje się, że pomimo dobrych chęci ustawodawcy, przyjęcia nowych rozwiązań (profilowanie, Program Aktywizacja i Integracja) i instrumentów aktywizacyjnych takich jak bony stażowe, publiczne służby zatrudnienia wciąż nie są odpowiednio przygotowane do pracy z osobami z niepełnosprawnością, urzędy nie są dostosowane pod względem infrastruktury czy komunikacji np. z osobami niesłyszącymi.
Nie bez znaczenia jest tutaj również bezlitosna demografia. Rynek pracy w takiej postaci, jaką znamy i do jakiej się przyzwyczailiśmy zaczyna ulegać przeobrażeniom – coraz mniej zasobów ludzkich do pracy oraz starzejące się polskie społeczeństwo (dodatkowo co piąta osoba po 50. roku życia to osoba z niepełnosprawnością) – nie unikniemy więc sytuacji, w której będziemy musieli sięgnąć po niewykorzystany potencjał, jakim są niepełnosprawni pracownicy.
Może warto zatem nadać zainicjowanym zmianom bardziej dynamiczny i usystematyzowany charakter?
Jak utrzymać trend?
Kluczowi gracze
Spore osiągniecia w tym zakresie ma Fundacja Aktywizacja od ponad 20 lat wspierająca aktywność zawodową osób z niepełnosprawnościami. Na przestrzeni lat wypracowaliśmy standardy usług, model działania oraz zasoby pozwalające nam na indywidualizację wsparcia i wysoką efektywność podejmowanych działań.
Dzięki podejmowanym przez nas działaniom w 2014 r. aż 928 osób niepełnosprawnych znalazło zatrudnienie. Było to możliwe dzięki realizacji przez pracowników Fundacji szeregu działań przygotowujących do tej aktywności. Szkolenia, Warsztaty Umiejętności Społecznych, konsultacje indywidualne z doradcą zawodowym, psychologiem, prawnikiem, wsparcie pośrednika pracy i wreszcie wdrażanie nowych usług trenera pracy pozwoliły na objęcie wsparciem ponad 6 tys. osób z niepełnosprawnościami z całego kraju. Z dużej grupy osób, które wspieramy 2174 osoby to osoby, które zostały w szczególny sposób przygotowane do wejścia na rynek pracy, tak więc udało się nam osiągnąć wskaźnik zatrudnienia na poziomie 43%.
Ważna część podejmowanych przez nas działań to współpraca z potencjalnymi pracodawcami, począwszy od etapu zainteresowania tematem zatrudniania pracowników z niepełnosprawnością, poprzez działania edukacyjne, do wsparcia w znalezieniu odpowiedniego kandydata do pracy. W ubiegłym roku współpracowaliśmy z 1202 pracodawcami, 574 z nich zdecydowało się na zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami. I udało nam się pozyskać 1775 ofert pracy – dla porównania wszystkie Powiatowe Urzędy Pracy (340 jednostek) w roku 2014 dysponowało 3580 ofertami pracy dla osób z niepełnosprawnościami, co oznacza, że w jednym na osiem Oddziałów Fundacji średnio dostępnych było 220 ofert pracy, podczas gdy w każdym z PUP średnio tylko 10 ofert.
W swoich działaniach dbamy nie tylko o ilość, ale również o jakość. Pozyskiwanie ofert pracy jest u nas przemyślanym i zaplanowanym procesem, wynikającym z ciągłej analizy bieżących potrzeb i możliwości naszych klientów i sytuacji na rynku. Dzięki temu udało nam się w ubiegłym roku uchwycić pewien trend w tym zakresie. Mimo, że nadal najwięcej ofert dotyczy stanowisk pomocniczych, czy prostych prac, dzięki współpracy z pracodawcami i samymi zainteresowanymi doprowadziliśmy do zatrudnienia również na stanowiskach wymagających bardziej złożonych i rozbudowanych kwalifikacji: księgowy, pracownik działu kadr i płac, koordynator projektu, psycholog, tyflospecjalista, fizjoterapeuta, geodeta, laborant medyczny, logistyk, nauczyciel akademicki, prawnik, grafik komputerowy, informatyk, tokarz, ślusarz.
Ważny aspekt to także to, że aż 93% z osób którym pomogliśmy znaleźć zatrudnienie otrzymało je na otwartym rynku pracy, a zdecydowana większość została zatrudniona na podstawie umowy o pracę (83%).
Powyższe pokazuje wyraźnie, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą w aktywności zawodowej, że właściwie każda praca, o ile jest odpowiednio dobrana jest dostępna także dla osoby z niepełnosprawnością!
Wyraźna jest też kluczowa rola organizacji pozarządowych jako stałych partnerów Publicznych Służb Zatrudnienia dla poprawy sytuacji na rynku pracy osób z grup najbardziej od niego oddalonych.
Autorka: Agata Gawska, Wiceprezes Fundacji Aktywizacja
Współpraca: Dariusz Gosk, Ekspert ds. włączania osób niepełnosprawnych w rynek pracy w Fundacji Aktywizacja
Pobierz
Źródło: Fundacja Aktywizacja