THUN-JANOWSKI: Nie lekceważymy kultury, podobnie jak nie lekceważymy sektorów zdrowia, edukacji, transportu, polityki mieszkaniowej… Zdajemy sobie sprawę (naprawdę!), że to właśnie poprzez politykę prowadzoną w biurach realizujemy cele polityki społecznej, gospodarczej i przestrzennej.
Myślenie długofalowe
Podkreślmy na początek, że „Miasto kultury i obywateli. Program rozwoju kultury. Założenia” (PRK) zgodnie z decyzją Rady Miasta jest obowiązującym i najważniejszym w mieście dokumentem strategicznym
w obszarze kultury. PRK powstał z dużym udziałem środowisk aktywnych w polu kultury, w tym Pani, osoby od początku uczestniczącej w pracach ciał odpowiedzialnych za jego uszczegółowienie i realizację. Z kolei strategia rozwoju Warszawy jest wobec PRK dokumentem nadrzędnym, wyznaczającym przede wszystkim długofalowe cele rozwojowe. Ogólny i wizyjny charakter strategii oznacza, że powinna ona spełniać rolę klamry spinającej już wypracowane i obowiązujące dokumenty, wplatając je w długofalowe myślenie o mieście.
Twórcy założeń i metodologii pracy nad #Warszawa2030 nie zapomnieli ani o obowiązujących w mieście sektorowych dokumentach strategicznych, ani o istotnej roli kultury w rozwoju Warszawy. Przyjęte trzy obszary: społeczeństwo, gospodarka i przestrzeń wyznaczają zakres pracy grup roboczych, których zadaniem będzie zidentyfikowanie wyzwań
i potencjału oraz określenie celów rozwojowych. Z całą pewnością zagadnienia kultury będą odgrywały kluczową rolę w opracowaniu zagadnień z zakresu społeczeństwa (bo to dzięki niej budujemy kapitał społeczny, kluczowe kompetencje poznawcze, umiejętność dialogu i uczestnictwa w demokracji, uczymy się wzajemnego szacunku oraz odpowiedzialności), gospodarki (kultura jest jej poważną gałęzią) i przestrzeni.
Działajmy ponadsektorowo
Bardzo zależy nam na tym, by przyjęta metodologia pracy nad #Warszawa2030 nie była mylona z zakresem zadań w obszarach grup roboczych i nie została odebrana jako lekceważenie kultury; podobnie jak nie lekceważymy sektorów zdrowia, edukacji, transportu, polityki mieszkaniowej itd. Zdajemy sobie sprawę (naprawdę!), że to właśnie poprzez politykę prowadzoną w biurach zajmujących się tymi sektorami realizujemy cele polityki społecznej, gospodarczej i przestrzennej. Że pracujemy na jakość życia mieszkańców Warszawy, jej wizerunek i rozwój. Mamy także świadomość, że musimy działać ponadsektorowo, by działać efektywnie i nadążyć za wyzwaniami współczesności.
Kultura to jeden z priorytetów
Wierzymy, że dzięki współpracy z mieszkańcami strategia rozwoju miasta będzie maksymalnie adekwatna do naszych – mieszkańców – potrzeb i ambicji oraz szans rozwojowych miasta.
Podobnie pracowaliśmy nad Zintegrowanym Programem Rewitalizacji (ZPR), przy którym przyjęliśmy 81% wszystkich uwag zgłoszonych podczas konsultacji społecznych. W efekcie tej pracy wydatki na kulturę wyniosą około 25% środków przeznaczonych na realizację ZPR. Jeszcze nigdy kultura nie stanowiła tak ważnego ogniwa realizacji dużego programu strategicznego Warszawy. To nie jest deklaracja, ale dowód na realną rangę kultury w realizowanej przez nas polityce.