Nie jest im obojętne, co dzieje się w ich szkole, miejscowości, powiecie. Chcą być obywatelami PRO
Jak budować społeczeństwo obywatelskie? Jak pobudzać innych do działania na rzecz lokalnej społeczności? O tym dowiedzą się członkowie szkolnych samorządów, uczniowie i nauczyciele biorący udział w projekcie realizowanym przez Stowarzyszenie Praktyków Dramy STOP-KLATKA oraz Fundację Rozwoju „Dobre Życie”. Zrealizowane przez nich projekty będą wspierać podnoszenie poziomu aktywności społecznej i obywatelskiej ich najbliższego otoczenia.
Projekt Obywatel PRO realizowany jest od marca 2013 r. na terenie czterech powiatów: grójeckiego i ostrowskiego w województwie mazowieckim oraz krośnieńskiego i strzyżowskiego w województwie podkarpackim. W każdym z nich społeczność jednej szkoły zdecydowała się zaangażować w kilkumiesięczny proces. Grupa nauczycielek i nauczycieli oraz uczniów i uczennic z Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Grójcu, Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Małkini Górnej, II Liceum Ogólnokształcącego im. Konstytucji 3 Maja w Krośnie i Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Strzyżowie od sierpnia będzie brać udział w szkoleniach, warsztatach i działaniach projektowych.
Dla nauczycieli wymienionych placówek szkolenie odbędzie się jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego. Specjalne warsztaty zaproponowane zostaną przedstawicielom samorządów szkolnych w październiku, niedługo po ich wyborze przez koleżanki i kolegów. Uczestnicy dowiedzą się jak pobudzać innych do działania, tworzyć kreatywną atmosferę i ułatwiać szkolnej społeczności generowanie obywatelskich inicjatyw.
Uczniowie i uczennice, zachęceni przez samorząd szkolny do udziału w projekcie Obywatel PRO, wezmą udział w cyklu dramowych warsztatów podnoszących kompetencje obywatelskie. Nad ich przebiegiem czuwać będzie zespół doświadczonych trenerek oraz przygotowanych do wspierania młodzieży wolontariuszy i wolontariuszek. Z nadejściem zimy uczennice i uczniowie zaproszeni zostaną na wyjazdowy trening obywatelski, który poprowadzą specjaliści z zakresu edukacji z litewskiej organizacji VSI ‘Griaunam’.
Po powrocie z zimowiska młodzież przystąpi do realizacji projektów ich własnego pomysłu - a poznamy je w maju 2014 r. w czasie wielkich szkolnych finałów.
We wrześniu 2014 r. młodzież z wszystkich biorących udział w projekcie Obywatel PRO szkół spotka się na Przeglądzie Młodzieżowych Inicjatyw Obywatelskich, aby wymienić się doświadczeniem z kilku miesięcy działań na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.
Udział w projekcie to dla młodzieży szansa rozwoju osobistego, możliwość doskonalenia umiejętności działania w zespole oraz okazja do zdobycia cenionego na rynku pracy doświadczenia w pracy metodą projektową. – Nasza propozycja to z jednej strony okazja do kreatywnego włączenia się w życie społeczności lokalnej, z drugiej – do rozwoju kompetencji pozwalających elastycznie funkcjonować w dzisiejszych realiach zawodowych – zapewnia Agnieszka Buśk, koordynatorka projektu Obywatel PRO.
Projekt współfinansowany jest przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
KONTAKT:
Paulina Cylka
Stowarzyszenie Praktyków Dramy STOP-KLATKA
ul. Strzelecka 3/12 03-433 Warszawa