Nie bójmy się pytać. Kto pyta, nie błądzi. Savoir vivre wobec osób z niepełnosprawnością w warszawskim metrze
– W jaki sposób mógłbym Pani pomóc? To proste, choć nie dla wszystkich oczywiste pytanie, to pierwszy krok do skutecznego udzielenia pomocy osobie z niepełnosprawnością. O formach właściwego zachowania się wobec osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności będzie można usłyszeć od edukatorów Fundacji Integracja już 5 października podczas kolejnej odsłony akcji „Dzień integracji w Metrze”, organizowanej wspólnie z Metrem Warszawskim.
Integracja już od 28 lat swoją działalnością stara się pokazać, że osoby z niepełnosprawnościami są integralną częścią społeczeństwa i zasługują na takie same traktowanie jak osoby w pełni sprawne. By o tym przypomnieć organizacja przeprowadzi lekcję savoir-vivre'u dla pasażerów warszawskiego metra.
Podstawowymi założeniami akcji jest oswojenie warszawiaków z tematem niepełnosprawności, zwrócenie uwagi na społeczne miejsce osób z niepełnosprawnością, na bariery jakie codzienne pokonują oraz uwrażliwienie na sposoby udzielania im pomocy. „Dzień integracji w Metrze” to też wydarzenie, które ma wesprzeć same osoby z niepełnosprawnością oraz ich bliskich.
Kto pyta, nie błądzi
Podczas akcji pracownicy Integracji rozdadzą pasażerom warszawskiego metra poradnik „Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością”. Proste porady znajdujące się w publikacji mają za zadanie sprawić, że osoby chcące pomóc nabędą odpowiednich umiejętności komunikacyjnych, co ułatwi im udzielenie skutecznego wsparcia napotkanej osobie z niepełnosprawnością, jak i zminimalizuje ryzyko wpadek i niezręczności, które często pojawiają się w takich sytuacjach.
– Każda osoba poruszająca się na wózku, czy z inną niepełnosprawnością, wymaga trochę innej pomocy, dlatego wypada zapytać chociażby, czy złapać za ręce, czy zaasekurować, a może pomóc w inny sposób, a może osoba, której chcemy pomóc da sobie radę sama – mówi Łukasz Bednarski, pracownik Integracji poruszający się na wózku.
Sebastian Grzywacz, trener umiejętności społecznych w zakresie współpracy z osobami z niepełnosprawnościami, który sam od ponad 10 lat jest osobą ociemniałą, zwraca szczególną uwagę na przestrzeń osobistą osób z niepełnosprawnością. Wózek, laska czy pies przewodnik to elementy, które zdecydowanie do takiej przestrzeni należą. – Jest to bardzo ważne, żeby nie zaczepiać psa asystującego, bo od niego zależy moje bezpieczeństwo i moje życie. Ktoś zacznie wołać psa, to on nie zatrzyma się przed przejściem dla pieszych.
Bezpłatne porady w punkcie informacji
Integracja zaprasza 5 października, w godzinach 8:00 – 11:00 i 15:00 – 18:00 na dwie stacje: Ratusz Arsenał oraz Nowy Świat-Uniwersytet.
Dodatkowo w dniu akcji będzie uruchomiony, na terenie stacji Ratusz Arsenał, specjalny Punkt Informacyjny, w którym osoby z niepełnosprawnościami i ich bliscy będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad. Pracownicy Centrum Integracji udzielą zainteresowanym odpowiedzi na pytania dotyczące m.in. orzeczeń o niepełnosprawności, świadczeń finansowych lub rynku pracy. Punkt prowadzony przez doradców będzie czynny w godzinach od 9:00 do 18:00.
Jak co roku, akcji „Dzień Integracji w metrze” towarzyszą warsztaty edukacyjne dla uczniów warszawskich szkół podstawowych. Prowadzą je edukatorzy z niepełnosprawnościami z Integracji i Metra Warszawskiego, zapoznając młodych warszawiaków nie tylko z integracyjnym savoir-vivrem, ale także zasadami bezpieczeństwa i wzywania pomocy w metrze.
Integracja – organizacja pożytku publicznego, która od 27 lat zmienia świadomość społeczną, zwiększa dostępność architektoniczną i cyfrową, edukuje, wspiera rynek pracy, dostarcza informacji i integruje osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Od 1994 r. wydaje magazyn „Integracja”, od 2003 r. prowadzi portal Niepelnosprawni.pl i od pięciu lat Sprawniwpracy.com. Jest organizatorem wielu kampanii społecznych, m.in. „Nie chcę być strażakiem”, „Płytka wyobraźnia to kalectwo”, „Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu”, „Dlaczego traktujesz nas inaczej”.
Źródło: Fundacja Integracja