NGO głosem naprawy systemu żywnościowego! Szansa na legislację unijną dla SFS
Komisja Europejska musi opracować ramy prawne dla zrównoważonego systemu żywnościowego #SustainableFoodSystem, by efektywnie wdrożyć ambicje strategii Od pola do stołu #EUFarm2Fork. Dzięki ankietom skierowanym do organizacji społeczeństwa obywatelskiego, które na co dzień zajmują się prawem do zdrowej i zbilansowanej żywności, bezpieczeństwem żywnościowym, mamy możliwość realnie wpłynąć na ramy sprawiedliwego systemu żywnościowego.
To, jak produkujemy żywność, jest wysoce nieefektywne
Według raportu BCG - The Untapped Climate Opportunity in Alternative Proteins, jeśli przemysłowe rolnictwo zwierzęce będzie kontynuowało swoją działalność w takiej formie, jaką ma to miejsce dzisiaj, rozwój branży spowoduje przekroczenie globalnego budżetu emisji dla 1,5°C. Oznacza to, że w ciągu kolejnych dziesięciu lat sektor hodowlany będzie odpowiadał za prawie połowę (49%) światowego budżetu emisji dla 1,5°C do roku 2030 i 80% do roku 2050, podczas gdy już dziś system żywnościowy odpowiada za 26% obecnych globalnych emisji gazów cieplarnianych (GHG).
Projekt ram prawnych SFS może zmienić realia systemu żywnościowego
#SustainableFoodSystem to prawdziwa szansa na zastąpienie obecnego nieefektywnego i szkodliwego systemu produkcji żywności, który niszczy klimat, bioróżnorodność, jakość wody, gleby, powietrza, zdrowie i życie ludzi oraz zwierząt tzw. hodowlanych z dnia na dzień z coraz większą intensywnością. SFS Framework to propozycja legislacji, jaka ma powstać do 2023 roku w ramach Zielonego Ładu i strategii Od pola do stołu.
To narzędzie, dzięki któremu zamówienia publiczne, oznakowanie i monitorowanie żywności, wdrażanie polityki żywnościowej i zielonej, sprawiedliwej transformacji systemu żywnościowego staną się częścią regulacji we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej. Przeniesienie odpowiedzialność z osób konsumenckich na osoby decydenckie, władze europejskie, państwa i samorządowe oraz przemysł to ogromnie ważny krok dla naprawy nieefektywnego systemu żywności.
26 września to ostatni dzień na wypełnienie ankiety!
Tylko do północy we wtorek 26. września każda organizacja społeczeństwa obywatelskiego może uzupełnić ankietę stworzoną przez Komisję Europejską i dotyczącą zrównoważonego systemu żywnościowego. W momencie, w którym jesteśmy dzisiaj, podczas gdy Komisja Europejska nie posiada żadnych określających jednoznacznie kryteria legislacji realnie wdrażających ambicje Zielonego Ładu, cała odpowiedzialność zrównoważonych wyborów żywnościowych zrzucana jest na barki konsumentek i konsumentów.
Jako organizacje społeczeństwa obywatelskiego nie zgadzamy się na taki stan rzeczy i domagamy się wprowadzenia zmian systemowych, które realnie wpłyną na produkcję i dystrybucję żywności w Europie i Polsce. Jako koalicja Future Food 4 Climate zainicjowana przez Green REV Institute przypominamy, że termin wypełnienia ankiety upływa 26 września o godzinie 24:00 (CEST).
Tym samym apelujemy o jak najszybsze jej uzupełnienie i pokazanie, że o systemie żywnościowym w XXI wieku należy myśleć inaczej niż w kategoriach produkcji zwierzęcej.
Uzupełnienie ankiety trwa kilkanaście minut, a w kontekście przyszłych procesów legislacyjnych na poziomie unijnym i krajowym może przynieść długotrwale pozytywne skutki dla środowiska, zdrowia ludzi i życia zwierząt.
Głos NGO dla Zrównoważonego Systemu Żywnościowego
W ramach ankiety #SustainableFoodSystem jako organizacje sektora społecznego możemy jednoznacznie przekazać Komisji Europejskiej nasze stanowisko na temat konieczności transformacji obecnego, zdominowanego przez przemysł zwierzęcy, systemu żywnościowego na zielone rolnictwo. Jeśli chcemy, by Komisja Europejska ukształtowała i wypracowała sprawiedliwe, prozwierzęce i proekologiczne ramy prawne strategii Od pola do stołu i zdjęła z barków osób konsumenckich odpowiedzialność za zrównoważone wybory żywnościowe, czyli takie, które powinny być odpowiedzią na katastrofę klimatyczną, etyczną i zdrowotną; największe wyzwania XXI wieku, musimy uzupełnić tę ankietę.
Anna Spurek, COO Green REV Institute: „Jako Future Food 4 Climate wspólnie z organizacjami z Polski i Europy zwracamy się ze szczególnym apelem o uzupełnienie niezwykle ważnej ankiety dotyczącej ram zrównoważonego systemu żywnościowego. Wierzymy, że czas gloryfikacji odpowiedzialności konsumenckiej za katastrofę klimatyczną, etyczną i zdrowotną na talerzu już dawno powinien być za nami. Zmiana musi mieć charakter systemowy, a my jako NGO mamy obowiązek lobbować ją w każdym możliwym momencie naszej działalności. Decydentki i politycy w Parlamencie Europejskim muszą wreszcie dostrzec determinację społeczeństwa obywatelskiego i organizacji pożytku publicznego i zrozumieć, że nie ma zgody polskich aktywistów i aktywistek na to, by obecny szkodliwy dla zwierząt ludzkich i pozaludzkich system żywnościowy pozostał bez zmian.”
Organizacja Green REV Institute i koalicja Future Food 4 Climate
Green REV Institute działa od 2014 r. Jest operatorem koalicji Future Food 4 Climate, pierwszej koalicji, która działa rzeczniczo dla transformacji systemu żywności. W 2021 wyprodukował dokument Wegańska Warszawa, który był wyświetlany na 9 festiwalach na całym świecie. Obecnie prowadzi rzecznictwo dla dostępności roślinnych, wegańskich posiłków w placówkach oświatowych i działa dla wprowadzenia legislacji na poziomie UE i krajowym dla zrównoważonego systemu żywnościowego. Jest organizacją członkowską 50by40, European Vegetarian Union, Eurogroup for Animals, TAPP Coalition, Aquatic Animal Alliance, World Federation for Animals, jedną z 10 NGO w ramach EU Platform on Animal Welfare, organizacją akredytowaną przy Programie Środowiskowym ONZ. Działa dla przyszłości, włączając młode osoby do działań systemowych.
SFS na European Vegan Summit
W ubiegłym tygodniu odbyło się największe wydarzenie Green REV Institute, czyli European Vegan Summit. Było to pierwsze takie wydarzenie w Europie, w którym podczas dyskusji nad prawami zwierząt, weganizmem i systemem żywnościowym przez cztery dni (15-18 września) na jednej wirtualnej scenie spotykali się aktywiści, polityczki, twarze mediów, biznesu i nauki, organizacji pozarządowych z całego świata. Sustainble Food system oraz kwestie wpływu rolnictwa na prawa człowieka i prawa zwierząt były głównym tematem tego międzynarodowego wydarzenia.
#SustainableFoodSystem #FoodSystemTransition #PlantBasedAdvocacy #FF4C #GreenREVInstitute #Veganism #FutureFood4Climate #EUFarm2Fork #EUGreenDeal #FoodSystemTransition #PlantbasedFoodSystem #GreenAdvocacy
Źródło: Green REV Institute