NGO do polityki? Tak, koniecznie! Apartyjność to nie apolityczność
BRAUN: Czy NGO powinny zajmować się polityką? Oczywiście, że tak! Organizacja zajmujące się edukacją – polityką edukacyjną państwa, organizacje młodzieżowe – polityką młodzieżową, organizacje osób niepełnosprawnych – polityką w tym obszarze… Wszystkie NGO – polityką na rzecz społeczeństwa obywatelskiego czy pożytku publicznego!
W dyskusji na temat zaangażowania NGO w politykę w Polsce mamy bardzo duży problem, którego nie mają organizacje w krajach anglosaskich. Słowo „polityka” oznacza zarówno tę politykę partyjną, angielskie „politics”, jak i politykę w rozumieniu polityk publicznych, czyli „policy”. Od tej pierwszej organizacje pozarządowe powinny stronić – zachować niezależność od partii politycznych i układów które naraziłyby je na utratę niezależności i pozarządowego charakteru. W sprawie „policy” NGO powinny być bardzo aktywne!
Wiele razy słyszałem od organizacji, że nie biorą udziału w konsultacjach, petycjach czy protestach, bo nie chcą angażować się w politykę. To ogromny błąd! Wynika on często z niezrozumienia roli organizacji i właśnie ich „apolityczności”. Organizacje powinny być apartyjne, a nie apolityczne. Wciąż bardzo niska liczba organizacji zaangażowanych w ten sposób sprawia, że III sektor nie jest doceniany i jego siła w procesach stanowienia prawa jest niewystarczająca.
„To atak polityczny!” – zmieńmy to nastawienie
Zrozumiałe jest dla mnie, że często bierna postawa organizacji jest uzasadniona realnym zagrożeniem – na przykład ze strony władz lokalnych. Pamiętam dobrze, jak w czasie pełnienia roli przewodniczącego Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Kielcach na każdą naszą uwagę, sugestię czy pytanie prezydent miasta odpowiadał: „to atak polityczny”!
Jak zmienić takie nastawienie? Tylko i wyłącznie poprzez zwiększanie aktywności organizacji pozarządowych w zakresie wpływu na polityki publiczne na każdym szczeblu. Kiedy garstka organizacji protestuje, a tysiące „siedzą cicho”, to dla rządzących jest to jasny znak – przecież większość środowiska nie ma nic przeciwko naszym działaniom. Te proporcje trzeba zmieniać! Organizacje nie mogą bać się podejmować odważnych działań wpływających na politykę kraju.
MASZ ZDANIE? CZEKAMY NA WASZE GŁOSY (MAKS. 4500 ZNAKÓW) PLUS ZDJĘCIE NA ADRES: REDAKCJA@PORTAL.NGO.PL
Czym żyje III sektor w Polsce? Jakie problemy mają polskie NGO? Jakie wyzwania przed nim stoją. Przeczytaj debaty, komentarze i opinie. Wypowiedz się! Odwiedź serwis opinie.ngo.pl.
Kiedy garstka protestuje, a tysiące „siedzą cicho”, to dla rządzących jest to znak, że większość środowiska nie ma nic przeciwko ich działaniom.