Od 4 do 10 marca 2024 r. prowadzona jest akcja #NGOdlawarszawskiejedukacji, zorganizowana z inicjatywy Branżowej Komisji Dialogu Społecznego ds. Edukacji. Zaangażowały się w nią organizacje pozarządowe działające w warszawskich szkołach i przedszkolach.
Według badania przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Klon/Jawor na zlecenie Miasta Stołecznego Warszawy, w stolicy zarejestrowanych jest 15 000 organizacji pozarządowych, zaś aktywnie działa ich 7 800. Co piąta organizacja pozarządowa w Warszawie zajmuje się edukacją, sportem i kulturą. Wiele z nich realizuje swoje działania, projekty i inicjatywy we współpracy ze szkołami i przedszkolami, organizując warsztaty, spotkania edukacyjne, ale także zajęcia sportowe i inne wydarzenia, uzupełniając tym samym program lekcyjny i poszerzając ofertę placówek edukacyjnych.
Zadaniem inicjatywy Branżowej Komisji Dialogu Społecznego ds. Edukacji jest zwrócenie uwagi na wkład NGO w życie warszawskich szkół. Organizacje, prowadzące w terminie 4-10 marca swoje działania w szkołach, publikują relacje z wydarzeń w swoich social mediach i oznaczają je specjalnym hashtagiem #NGOdlawarszawskiejedukacji.
Celem tych działań jest pokazanie, jaki wkład w życie szkoły mają organizacje, w jaki sposób wspierają działalność placówek edukacyjnych, w jakich formach wzbogacają program nauczania oraz aktywizują społeczność szkolną.
#NGOdlawarszawskiejedukacji
W ramach akcji w placówkach szkolnych odbędzie się blisko 50 różnych wydarzeń, organizowanych przez stowarzyszenia i fundacje. Są to m.in. wykłady z fizyki dla młodzieży, zajęcia z zakresu edukacji medialnej, zawody sportowe, warsztaty psychospołeczne czy warsztaty astronomiczne. Dzieci i młodzież bierze udział także w lekcjach robotyki, spotkaniach varsavianistycznych, warsztatach językowych.
W sumie kilkadziesiąt godzin różnego rodzaju aktywności przygotowały takie organizacje pozarządowe, jak m.in. Polskie Towarzystwo Fizyczne, Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju i Pomocy „Q Zmianom”, Fundacja Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii, Oddział Terenowy Towarzystwa Rozwijania Aktywności Dzieci SZANSA Warszawa Ochota czy Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych „Złota Kaczka”.
Źródło: Urząd m.st. Warszawy