NGO dla opornych. 100 odpowiedzi, które musisz poznać – e-book od Fundacji RC
Dla wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć, jak skutecznie prowadzić swoją organizację, Fundacja RC przygotowała publikację „NGO dla opornych. 100 odpowiedzi, które musisz poznać”. Napisana prostym językiem, po ludzku, tak aby każdy mógł odnaleźć się w krainie 3. sektora. E-book jest bezpłatny, wystarczy go pobrać.
Publikacja zawiera odpowiedzi na 100 najczęściej zadawanych pytań przez NGO. Między innymi:
- Jak założyć fundację?
- Jak prowadzić działalność odpłatną w organizacji pozarządowej?
- Jak skutecznie pisać wnioski/projekty?
- Jak motywować wolontariuszy?
- Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać status OPP?
- Kiedy organizacja pozarządowa może korzystać ze sponsoringu, a kiedy z darowizny?
O publikacji opowiada Katarzyna Wojdyło, koordynatorka projektu #silny3sektor:
Nasza publikacja jest dla wszystkich tych, którzy z różnych powodów postanowili wejść na ścieżkę sektora pozarządowego, a czują się żółtodziobami. Ja sama takim byłam jakiś czas temu i doskonale pamiętam to nieustanne poczucie zagubienia, jakie mi towarzyszyło. Informacje, które znajdowałam w Internecie, wprowadzały w mojej głowie jeszcze większy zamęt. Nie rozumiałam ludzi pracujących w NGO, nie rozumiałam ich żargonu, skrótów, terminów. Owszem próbowano mi to wytłumaczyć, ale wciąż ten świat organizacji pozarządowych był wielką niewiadomą.
Z powodu tych niedawnych doświadczeń, to właśnie mnie powierzono ułożenie zbioru pytań i odpowiedzi, które pozwolą Wam wyjść stopniowo z wiedzowej mgły i śmiało popędzić autostradą trzeciego sektora. Chcemy to zrobić łagodnie i z troską. By Was zachęcić, a nie zniechęcić do podejmowania inicjatyw społecznych.
Publikacja skupia się i omawia najważniejsze treści stanowiące bazę i esencję sektora. Każdy z autorów miał za zadanie pisać do Was tak, jakbyście niczego o organizacjach pozarządowych i o danym zagadnieniu nie wiedzieli. Chcemy tę drogę podzielić na trzy etapy.
Pierwszy etap to „Gotowi do startu”. Chodzi o decyzję dotyczącą, chociażby tego, w jakiej formie i strukturze chcecie działać – czy jako stowarzyszenie, czy fundacja, czy podmiot ekonomii społecznej. Objaśniamy, jak te struktury działają, jakie są ich zalety, a jakie wady. To jedna z kluczowych rzeczy, którą musicie zrozumieć.
Kolejny rozdział to „Trzymaj poziom”. Tam przyjęliśmy, że już działacie, ale krótko. W związku z tym podpowiadamy, jak dobrze trzymać się wyznaczonej drogi. Czyli co ma zrobić organizacja, aby utrzymać swoją działalność, dobrze funkcjonować i się rozwijać.
Ostatnim etapem jest „Meta – nie osiadaj na laurach”. Dla nas oznacza to, iż bycie w 3. sektorze to też obowiązki, warunki i regulacje. Postępujmy zatem odpowiedzialnie, pamiętajmy o obowiązkach, szukajmy rozwiązań i bądźmy czujni.
Serdecznie zapraszamy do pobrania e-book >>> POBIERZ
Więcej informacji o projektach wspierających rozwój 3sektora znajdziecie na stronie Fundacja RC
Źródło: Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych