NGO a BIP. List otwarty organizacji pozarządowych do Rady Działalności Pożytku Publicznego
Organizacje podpisane pod listem kierowanym do Rady Działalności Pożytku Publicznego wspierają działania mające na celu zdjęcie z NGO-sów obowiązku samodzielnego prowadzenia BIP-ów. Pod pretekstem jawności nie należy wprowadzać i akceptować bardzo uciążliwych obowiązków administracyjnych, które mogą zniechęcić do jakiejkolwiek aktywności społecznej – argumentują.
Jako przedstawiciele niżej podpisanych organizacji z zainteresowaniem przyjęliśmy informację o podjęciu przez Radę Działalności Pożytku Publicznego tematu obowiązków organizacji pozarządowych, dysponujących majątkiem publicznym, w zakresie prowadzenia własnych stron Biuletynu Informacji Publicznej (BIP-u) i zamieszczania na nich informacji określonych w Ustawie o dostępie do informacji publicznej i odpowiednich rozporządzeniach.
Popieramy wszelkie działania mające na celu zdjęcie z organizacji pozarządowych obowiązku samodzielnego prowadzenia BIP-ów. Zwracamy przy tym uwagę, że:
-
Większość sektora pozarządowego w Polsce to organizacje małe, nie zatrudniające stałych pracowników i nie posiadające środków na zaangażowanie wykwalifikowanych kadr, zarówno w kwestiach prawnych, jak i np. informatycznych. Wymaganie od nich prowadzenia BIP-u, z powodu otrzymania często relatywnie niewielkich środków np. z urzędu gminy, jest uciążliwym obowiązkiem administracyjnym. Kadry tych organizacji zazwyczaj nie są wykwalifikowane w zakresie prowadzenia stron internetowych, samodzielne stosowanie przepisów ustawy jest dla nich bardzo trudne. Organizacje te opierają się często na pracy wolontarystycznej, osoby zarządzające angażują się w nich w czasie wolnym, poza regularną pracą zawodową. Nakładanie na nich kolejnych obowiązków o charakterze sprawozdawczym powoduje, że czasu na faktyczną działalność społeczną pozostaje coraz mniej. Tym bardziej, że założenie i prowadzenie wyczerpującej strony internetowej BIP jest zadaniem czasochłonnym, wymagającym pewnych umiejętności, które niekoniecznie są powszechne. A na zatrudnienie kompetentnych osób organizacje zazwyczaj nie posiadają wystarczających środków.
-
Dowodem na to, jak niska jest świadomość obowiązku prowadzenia BIP-u i jaki to może być problem dla niektórych organizacji, jest fakt, że swoje strony prowadzi jedynie ok. 60 fundacji i 130 stowarzyszeń. Z pewnością nie wyczerpuje to puli organizacji pozarządowych dysponujących majątkiem publicznym. A prowadzone BIP-y są czasem bardzo ubogie w jakiekolwiek istotne informacje.
-
Informację publiczną dot. sposobu przyznania i wykorzystania np. dotacji publicznej można także uzyskać w trybie zapytania do właściwego urzędu, przyznającego dofinansowanie. Nie ma powodu, aby obowiązkiem tym obarczać także organizacje.
- Znaczna część organizacji wykonuje już teraz liczne obowiązki sprawozdawcze, w postaci np. sprawozdań OPP, sprawozdań dla ministerstw nadzorujących, sprawozdań do KRS i organów skarbowych. Prowadzenie BIP-u to dla niektórych organizacji (np. fundacji prowadzącej działalność gospodarczą) piąty z rzędu obowiązek o charakterze sprawozdawczym. Jeżeli obecny system sprawozdawczy jest w niektórych sytuacjach niewystarczający, należy pracować nad jego ujednoliceniem i upowszechnieniem, a nie zmuszać do powielania informacji w kolejnych formach.
Dlatego cieszymy, że Rada podjęła ten temat i bardzo liczymy na efekt w postaci zniesienia lub zminimalizowania obowiązków organizacji pozarządowych w zakresie prowadzenia stron BIP.
Sporządzono 8 września 2014 roku,
Lista organizacji, która poparła powyższy list:
- Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych
- Dzieło Odbudowy Miłości, Fundacja D.O.M.
- FOPSZ – Forum Organizacji Pozarządowych Subregionu Zachodniego
- Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej
- Fundacja KSK Warszawa
- Fundacja na Rzecz Przeciwdziałania Marginalizacji Społecznej PRO
- Fundacja Partners Polska
- Fundacja "Rozwód? Poczekaj!"
- Fundacja Wspólna Europa
- Gdańska Fundacja Terapii i Rozwoju
- Klub Seniora "RELAKS"
- Polska Fundacja im. Roberta Schumana
- Regionalne Centrum Informacji Europejskiej we Włocławku
- Stowarzyszenie Edukacja przez Internet
- Stowarzyszenie Inicjatyw Samorządowych w Radzionkowie
- Stowarzyszenie Kobiet Ziemi Kozienickiej
- Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły "Zawsze Razem”
- Stowarzyszenie Ruch Kapitału Społecznego
- Stowarzyszenie Współpracy Kobiet, NEWW
- Towarzystwo Miłośników Ziemi Jastrzębskiej
- Związek Stowarzyszeń Forum Ruchu Europejskiego
Źródło: www.schuman.pl/