Termin „nowa normalność” (new normal) został ukuty przez makroekonomistów, którzy określają to zjawisko jako stan, w którym gospodarka się znajduje po kryzysie. Pandemia to zdecydowanie czynnik wprowadzający w niemal każdą sferę ludzkiego życia chwiejność i niepewność. Dlatego temu zdarzeniu przyjrzą się prelegentki i panelistki konferencji Sieci Przedsiębiorczych Kobiet.
Impulsem do przeniesienia biznesu online
Dorota Czekaj, Prezeska i współzałożycielka Sieci Przedsiębiorczych Kobiet, która otworzy konferencję, zwraca uwagę na przyspieszony rozwój technologiczny.
“Wiele działań przeniosło się do sfery wirtualnej: to tu coraz częściej szukamy partnerów biznesowych, reklamujemy nasze firmy, oferowane przez nie towary i usługi, budujemy sieci kanałów sprzedażowych. Najwięksi pracodawcy ograniczają wynajmowaną powierzchnię, w Nowym Jorku część budynków biurowych już zamienia się na mieszkalne. Z kolei w domach wydziela się części „biurowe”. Rewolucja biznesowa, którą zapowiadali futuryści za kilkanaście, kilkadziesiąt lat zmieniła się w szybko postępującą ewolucję, dzieje się już i nikt jej nie zatrzyma.”
Przyspieszoną nauką rozwiązywania problemów
Pandemia i zmiany to szansa do pracy nad rozwojem osobistym i nauką rozwiązywania problemów. Jedną z cech, jakie wskazują organizatorki jako klucz do odnalezienia się w nowej rzeczywistości, jest elastyczność.
"New normal to dla mnie rzeczywistość, do której należy znaleźć własny klucz. Z jednej strony do tego, aby dostosować się do zmian, do nowych technologii, rozwiązań, do świata wirtualnego, zdalnego, online, ale i do życia w strachu o zdrowie i życie swoje i najbliższych, o pracę, o własny biznes." - Magdalena Jeżyńska, Dyrektorka Biura Fundacji, koordynatorka programu Biznes w Kobiecych Rękach.
"Ostatni rok nauczył mnie nowej, własnej definicji tego słowa i dla mnie oznacza przede wszystkim elastyczność. Pogodzenie się wewnętrznie z tym, że nic nie jest stałe, szczególnie to, co wygodne." - Paulina Kołodziejak - Łaska, Project Manager, koordynatorka programu Next.
"New Normal to wyzwanie jak nauczyć się na nowo funkcjonować w dynamicznie zmieniającym się świecie." - Aneta Siejka, ekspertka ds. przedsiębiorczości, koordynatorka ds. badań.
Docenieniem swoich bliskich i współpracowników
Kolejny, istotnym aspektem, o który warto teraz zadbać to wsparcie, inspiracja i motywacja do działania. Zgrany zespół, zdrowe relacje w pracy i w domu są szczególnie ważne w zmieniającym się świecie.
"New Normal oznacza dla mnie szybkie, zwinne znalezienie się w nowej rzeczywistości biznesowej, zawodowej i życiowej. Rozumiem to jako współpracę i współdzielenie, współtworzenie. To czas do łączenia sił i wzajemnego wspierania się w biznesie i w życiu." - Anna Somorowska, Wiceprezeska Fundacji.
"New Normal dla mnie to właśnie bycie świadomą wagi dnia dzisiejszego i połączenie tego co nowe i innowacyjne z nieśmiertelnymi wartościami otwartości na drugiego człowieka." - Agnieszka Tomaszewska, Asystentka Zarządu Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet.
“Praca w Fundacji pozwala mi obserwować działania przedsiębiorczyń skupionych wokół Sieci Przedsiębiorczych Kobiet. Widzę, jak sprawnie pokonują swoje bariery i radzą sobie w nowej rzeczywistości. Szukają innowacji, nowych sposobów dotarcia do odbiorców, uczą się nowych narzędzi. To jest bardzo pozytywne i dające jeszcze więcej chęci do działania w tym new normal świecie.” - Paulina Kołodziejak - Łaska.
Chwilą refleksji nad nawykami
Utarte ścieżki w new normal często się nie sprawdzają, szukamy, sprawdzamy i znajdujemy nowe perspektywy, możliwości i idei na projekty i działanie.
"New normal to możliwość, aby spojrzeć na dotychczasowe rozwiązania i zastosowane technologie w organizacji, a następnie poddać je weryfikacji. To też moment na sprawdzenie własnych kompetencji oraz rozwoju w kierunkach dotąd niebranych pod uwagę." - Justyna Bobko, koordynatorka projektów.
"New normal daje niepowtarzalną okazję nowego spojrzenia, oceny sytuacji z innej perspektywy, dotąd nieznanej, ponieważ pandemia wybiła nas" - Agata Czapska, koordynatorka Klubu Black Swan Prestige.
Odkrywaniem nowych umiejętności i obszarów rozwoju
Dostosowanie się do pandemicznych realiów wymaga od nas nowych kompetencji, wdrożenia podejścia i rozwiązań.
"Jest to dla mnie czas rozwijania i wzmacniania dotychczas pomijanych, czekających na “swój moment” aktywności, które wnoszą do codzienności więcej spokoju i harmonii." - Marta Zawiślińska, koordynatorka projektu.