Nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie do rzadkości należą takie skarby cywilizacji ludzkości jak Kopalnia Krzemienia Pasiastego, który na dodatek byłby „ozdobiony” rysunkami naskalnymi. Kopalnia ta jest unikatową wartością prehistorycznej kultury regionalnej, która należy do klasy światowej i (jak ją określa Zarządzenie Prezydenta RP z dnia 8 września 1994) stanowi pomnik historii Polski.
W tzw. Krzemionkach wydobycie bezcennego i pięknego minerału – krzemienia, rozpoczęto niemal 6000 lat temu. Wytwarzane były z niego nie tylko narzędzia pracy, ale i również przedmioty ozdobne. Obecnie jest to Rezerwat Archeologiczno-Przyrodniczym „Krzemionki Opatowskie” k. Ostrowca Św. i trudno nawet wyobrażać sobie, że kiedyś, tysiące lat temu, panował to gwar nie zwiedzających Rezerwat i Kopalnię Krzemienia dzieciaków, lecz robotników, doświadczonych górników, ich uczniów, itd.
Niestety, mimo powyższych walorów, znaczenie w/w rysunków oraz ich wartość artystyczna, kulturowa i historyczna dotychczas nie zostały w żaden sposób spopularyzowane i rozpowszechnione.
Celem kolejnego projektu Stowarzyszenia na Rzecz Postępu Demokracji ERWIN pt „Krzemionki – neolit oczami XXI wieku” jest popularyzacja edukacji regionalnej poprzez upowszechnianie i utrwalanie wiedzy na temat wartości materialnych historii województwa świętokrzyskiego.
- Tym razem zadanie jest realizowane przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Świętokrzyskiego, - opowiada M. Magakian, członek zarządu Stowarzyszenia.
Adresatami bezpośrednimi projektu są w szczególności uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych dla których jeszcze przed wakacjami specjaliści Stowarzyszenia przygotowali e-book pt. „Od neolitu do współczesności. Zarys Kopalni Krzemienia Pasiastego”. Ze względu na fakt, iż jest to publikacja elektroniczna, będą mogli korzystać z niej nie tylko bezpośredni adresaci przedsięwzięcia.
Stowarzyszenie zamierza objąć projektem co najmniej 120 osób i poza rezultatami tzw. materialnymi (konwersatoria, publikacja itd.) osiągnąć również szereg efektów trwałych, np. utrwalanie, popularyzacja i rozpowszechnienie wiedzy na temat unikatowych przykładów kultury prehistorycznej w województwie świętokrzyskim, zachęcanie do dalszych badań naukowych i naukowo-popularnych w w/w zakresie, itd.
Źródło: Stowarzyszenie ERWIN