Nauczycielką Jutr@ 2024 została Beata Jeżewska z Bielańskiego Centrum Edukacji Kulturalnej w Warszawie. Pedagożka została wyróżniona za wieloletnie podążanie za młodymi ludźmi i wsłuchiwanie się w ich potrzeby. Doceniono także jej troskę o dobrostan dzieci dorastających w cyfrowym świecie. Organizatorem konkursu jest Fundacja Orange i Głos Nauczycielski. Inicjatywa towarzyszy wyborom Nauczyciela Roku.
Konkurs Nauczyciel Jutr@ zainicjowany przez Fundację Orange odbył się po raz czwarty. Spośród zgłoszeń, jury pod przewodnictwem prof.Stefana M. Kwiatkowskiego, wiceprzewodniczącego Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN,wybrało zwyciężczynię – Beatę Jeżewską, nauczycielkę wspomagającą, pedagożkę z wieloletnim doświadczeniem. Podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie ogłoszono także, kto został Nauczycielem Roku 2024. Jest to Gabriel Wołosewicz z Redy.
Nauczycielka, którą każdy chciałby mieć
Tegoroczna Nauczycielka Jutr@ jest nauczycielką wspomagającą, opiekunką Młodzieżowej Rady Bielan, a od tego roku dyrektorką Bielańskiego Centrum Edukacji Kulturalnej w Warszawie. Jeden z wychowanków Pani Beaty w zgłoszeniu konkursowym pisze, iż „jej niesamowite zaangażowanie, innowacyjność, umiejętność tworzenia więzi z uczniami i prawdziwa troska o ich rozwój czynią ją nauczycielem, którego każdy chciałby mieć. To dzięki takim ludziom jak Pani Beata, marzenia młodych mogą stawać się rzeczywistością”.
Potwierdzają to słowa współpracowników, którzy dostrzegają jej talent pedagogiczny i postrzegają jako osobę, która potrafi stworzyć bezpieczną przestrzeń dla uczniów i uczennic, zwłaszcza tych, którzy czują się wykluczeni. Determinacji do działania na rzecz młodych dodają jej własne doświadczenia. Dobrze rozumie, że czasem może być im ciężko.
Nauczycielka Jutr@ ogromną wagę przywiązuje także do zdrowia psychicznego młodych ludzi, jest organizatorką konferencji, spotkań i webinarów poświęconych temu tematowi. Wspiera ich także w kontekście wyzwań związanych z dojrzewaniem, czego przykładem jest jej projekt „Ciałopozytywne dojrzewanie” we współpracy z Moonka. Aby dać młodym ludziom realny wpływ na ważne dla nich tematy, zainicjowała także funkcjonowanie Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego. Wiele uwagi poświęca również rozmowom z uczniami o ich aktywności cyfrowej oraz wyzwaniom, z którymi spotykają się w internecie.
Pani Beata zdaje sobie sprawę, że dla współczesnej młodzieży internet jest nieodłączną częścią życia, dlatego organizuje dyskusje dotyczące bezpieczeństwa w sieci, hejtu czy wpływu mediów społecznościowych na zdrowie psychiczne. Tworzy przestrzeń, w której dzieci i młodzież mogą otwarcie mówić o swoich doświadczeniach, dzielić się problemami i wspólnie szukać rozwiązań.
Wśród finalistów i finalistek 4. edycji konkursu Nauczyciel Jutr@ znaleźli się także:
- Maciej Kalisiak, nauczyciel informatyki z Chrześcijańskiej Szkoły Podstawowej Daniel w Warszawie;
- Justyna Kołacińska, nauczycielka j. polskiego z Liceum Ogólnokształcące im. Ireny Sendlerowej w Tarczynie oraz Szkoły Podstawowej im. Wojciecha Górskiego w Pamiątce;
- Anna Krygier, nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie ze Szkoły Podstawowej Nr 7 im. Mikołaja Kopernika w Toruniu;
- Edyta Mruk ze Szkoły Podstawowej nr 306 im. ks. Jana Twardowskiego w Warszawie.
„W konkursie Nauczyciel Jutr@ chcemy docenić osoby, które potrafią dostrzec talenty, ale i zrozumieć problemy młodych ludzi, nie oceniają, a wyciągają pomocną dłoń” – mówi Małgorzata Kowalewska członkini zarządu ds. programowych w Fundacji Orange. „Cieszymy się, że w czwartej edycji konkursu, który organizujemy z Głosem Nauczycielskim, właśnie takie osoby poznaliśmy. Widzimy w nich ludzi pełnych pasji, oddanych sprawom uczennic i uczniów, budujących w nich poczucie sprawczości i zaufania do swoich możliwości. Cenimy też, że rozmawiają z młodymi ludźmi o wyzwaniach, które powoduje rozwój cyfrowy” – dodaje.
Więcej informacji o finalistach i zwyciężczyni na www.nauczycieljutra.pl.
Źródło: Fundacja Orange