Nauczyciele i liderzy NGO-sów z Ukrainy przeszkolili się w gliwickiej KANIE
W KANIE Gliwice zakończyło się tygodniowe szkolenie poświęcone wykorzystaniu techniki informatycznej w działalności organizacji pozarządowych oraz pracy dydaktycznej nauczycieli na Ukrainie. W szkoleniu uczestniczyła grupa 16 osób.
Gliwicka KANA duża wagę przywiązuje do transferu własnych umiejętności i doświadczeń do innych ośrodków w kraju (m.in. pomagała otworzyć KANY w Katowicach, Żorach, Mielcu, Tarnowie), jak i za granicą.
Pierwsze szkolenie dla grupy osób z Ukrainy odbyło się w sierpniu 2002 roku. Poprzez swoje działania edukacyjne KANA chce przyczynić się do rozwoju ducha przedsiębiorczości wśród tamtejszej młodzieży.
Instytucje pozarządowe (NGO-sy), do których także skierowane było to szkolenie zajmują się szeroko pojętą pracą społeczną. W ramach swojej działalności prowadzą stołówki dla biednych, zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku szkolnym, spotkania o różnej tematyce i wycieczki dla młodzieży, poradnię dla rodzin, konsultacje prawnicze, organizują pomoc osobom starszym.
Niejednokrotnie organizacje te nie dysponują stałym i odpowiednim lokalem na pomieszczenia biurowe, sale seminaryjne i szkoleniowe.
Szkolenie w KANIE było odpowiedzią na propozycję przedstawicieli NGO-sów, poszukujących solidnych partnerów, posiadających bogate doświadczenie w działalności organizacji non-profit oraz działalności edukacyjnej i społecznej. W ramach zrealizowanego projektu KANA przekazywała uczestnikom know-how dotyczące kluczowych spraw związanych z funkcjonowaniem i prowadzeniem organizacji pozarządowej.
W szczególności szkolenie miało na celu:
- przygotowanie nauczycieli do wprowadzania technologii informatycznych;
- nabycie umiejętności wykorzystania nowoczesnych mediów, zwłaszcza komputerów, multimediów i Internetu;
- nabycie wiedzy i umiejętności w zakresie sprawnego prowadzenia administracji biurowej oraz koordynacji pracy NGO-sów na Ukrainie;
- nabycie umiejętności w zakresie przygotowywania wniosków aplikacyjnych, poszukiwania i korzystania z różnych źródeł pomocy zagranicznej w tym grantów;
- nabycie wiedzy z zakresu public relations i budowania wizerunku organizacji.
Realizację szkolenia umożliwił grant otrzymany przez KANĘ w ramach Programu "Przemiany w Regionie" – RITA, będącego programem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, administrowanym przez Fundację Edukacja dla Demokracji.
Uczestnicy bardzo wysoko ocenili poziom szkolenia, wyrażając nadzieję na kolejne.
Źródło: KANA