Czy wiesz, że ngo.pl ma swój sklep? Praktyczne poradniki, kursy online Odwiedź sklep.ngo.pl
W Kancelarii Premiera eksperci powołani na wiosnę 2016 r. przez Pełnomocnika Rządu ds Społeczeństwa Obywatelskiego rozmawiali o projekcie ustawy o Narodowym Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Lada chwila ruszą konsultacje i wiemy już, że Centrum nie wystartuje tak szybko, jak wcześniej planowano.
Projekt wciąż roboczy
http://www.spoleczenstwoobywatelskie.gov.pl/formularz
Miesiąc lub więcej konsultacji
Jaki kształt konsultacji?
Jak widać formalne deklaracje dotyczące chęci przeprowadzenia debaty wokół projektu Narodowego Centrum są poważne. Od przebiegu tego procesu będzie zależeć nie tylko to jaki kształt ostatecznie przyjmie ustawa, ale też jakie będzie nastawienie wobec Centrum organizacji pozarządowych.
Narodowe Centrum a Narodowy Program
Autorzy dokumentu wciąć powtarzają, że ustawa o Narodowym Centrum ma charakter kompetencyjny, techniczny, że ustawa „niczego nie centralizuje”. Merytoryczna dyskusja jeszcze przed nami i ma dotyczyć Narodowego Programu (Wsparcia?) Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Stworzenie Centrum ułatwi tę dyskusję. Centrum to instrument - powstanie instytucja, która będzie debatę o Programie prowadzić, a potem Program wdrażać. Takie postawienie sprawy ma niejako uspokoić sektor. Prawdziwa debata jeszcze przed nami – na razie tworzymy narzędzia.
Jednak część ekspertów już teraz chciałaby przenieść rozmowę na wyższy poziom. Zarzuca więc projektowi brak preambuły – dobrego opisu, jaka idea przyświeca jego twórcom. W projekcie nie zarysowano również, czym jest przedmiot zainteresowania Centrum czyli społeczeństwo obywatelskie.
Uspokajający „brak centralizacji” też nie jest zgodny z oczekiwaniami wszystkich ekspertów. Wskazują, że niezapropnowanie w projekcie instrumentów mających realny wpływ na to, jak z organizacjami współpracują inne resorty, instytucje centralne, a nawet znacznie szerzej – samorządy, to duży brak przedstawionej koncepcji.
Wojciech Kaczmarczyk wyjaśnia, że taki oczekiwany wpływ na inne podmioty, ma być realizowany w Centrum poprzez dobre przykłady, dobre praktyki. Czy to wystarczy i czy same deklaracje (bo taki mechanizm nie jest przedmiotem regulacji) zadziałają?
Omawiając plany związane z konsultacjami projektu wspomniano, że podczas spotkań w województwach dyskusja będzie obszerniejsza: nie tylko o ustawie, ale również o Narodowym Programie . Wkrótce więc przekonamy się jak Narodowe Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego wpisze się w od dawna zresztą zapowiadaną szeroką debatę. I czy będzie ona realizowana w dobrej atmosferze, czy na wzór poczynań Ministerstwa Edukacji.
Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.
Źródło: inf. własna ngo.pl