Nakręć film w swoim domu i pojedź do Cannes. 48 Hour Film Project Warszawa Home Edition
48 Hour Film Project powraca do Warszawy na przekór pandemii. Konkurs i festiwal, w którym w ciągu tytułowych 48 godzin uczestnicy kręcą krótkometrażowe filmy, odbędzie się w tym roku w formule online. Pomimo wielu zmian, stawka pozostaje ta sama: zwycięzca pojedzie na międzynarodowy finał Filmapalooza, skąd może trafić na Festiwal w Cannes. Impreza odbywa się w dniach 2 września – 10 października 2020 roku.
– To miała być jubileuszowa, dziesiąta edycja 48HFP w Warszawie – mówi Maria Leśnodorska, producentka festiwalu. – Niestety, pandemia pokrzyżowała nam plany i huczne świętowanie musieliśmy odłożyć na później. W tym roku zapraszamy razem z Biurem Kultury Miasta Stołecznego Warszawy, które współfinansuje nasz festiwal, na edycję “9 i ¾”: 48 Hour Film Project Warszawa Home Edition. Zasady pozostają te same, prawie wszystkie wydarzenia przenosimy jednak online.
Centralnym punktem 48HFP jest weekend filmowy, który odbędzie się między 25 a 27 września. W tym czasie ekipy uczestniczące w konkursie muszą nakręcić krótkometrażowy film, zawierający obowiązkowe elementy, takie jak rekwizyt, linijkę tekstu oraz bohatera/bohaterkę. Film musi również mieścić się w ramach wylosowanego gatunku. Niezmiennym elementem konkursowych filmów jest miasto – powstałe w ramach 48HFP dzieła niejednokrotnie stają się wizytówką Warszawy.
Zrealizowane w ciągu 48 filmy, zależnie od obowiązujących obostrzeń, zostaną zaprezentowane na platformie mojeekino.pl lub na dużym ekranie Kina Elektronik między 6 a 9 października. Zwycięzców, wyłonionych przez niezależne jury poznamy podczas gali finałowej 10 października.
48 Hour Film Project to także spotkania i warsztaty towarzyszące konkursowej części projektu. W środy 2, 9, 16 i 30 września) na Facebooku 48HFP Poland odbywać się będą otwarte spotkania i panele dyskusyjne, poświęcone m.in. sytuacji branży filmowej w czasie pandemii, aktywizmowi ekologicznemu poprzez film i na planie filmowym, krótkometrażowym musicalom oraz niskobudżetowym filmom w wielkim rozmachem. Gośćmi spotkań będą m.in. Diana Lelonek, laureatka Paszportu “Polityki” 2018, Jonathan Ramsey - reżyser i aktywista klimatyczny oraz Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, autorkę bloga „Zwierz Popkulturalny” oraz Patrycja Mucha autorką bloga „Filmowe Odloty”.
– Misją 48HFP jest nie tylko dostarczanie wyzwań i dobrej zabawy, ale też edukacja filmowa – mówi Maria Leśnodorska. – Dla osób uczestniczących w konkursie przygotowaliśmy m.in. warsztaty operatorsko-oświetleniowe z Fujifilm Polska prowadzone przez Bartosza Bieńka, zdobywcę Złotej Kijanki na festiwalu Camera Image, warsztaty scenariopisarskie z Agnieszką Kruk ze StoryLab.pro, a także warsztaty z postprodukcji prowadzone przez Jarka Kapuścińskiego.
Szczegółowe informacje na temat wydarzeń znajdują się na stronie festiwalu 48hfppoland.pl oraz w social mediach (48HFP Poland). Wciąż można zgłaszać się do udziału w konkursie. Projekt otwarty jest dla wszystkich, niezależnie od doświadczenia i posiadanego zaplecza. To doskonała okazja do kreatywnego spędzenia czasu, jak i szansa na promocję swojego talentu na arenie międzynarodowej. Wystarczy zarejestrować się na stronie, zebrać ekipę i zdążyć stworzyć film w 48 godzin. Czerwony dywan czeka!
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Przestrzeń Filmowa.
Wydarzenie jest współfinasowane przez Miasto Stołeczne Warszawy.
Źródło: Fundacja Przestrzeń Filmowa