Wystawa poświęcona życiu i działalności Tadeusza Mazowieckiego „Najpierw jest się człowiekiem” została otwarta dziś przy bulwarze Grzymały-Siedleckiego (obok stacji metra Centrum Kopernika). Ekspozycję będzie można oglądać do 14 października.
Wystawa towarzyszy III edycji Nagrody Prezydenta m.st. Warszawy dla osób młodych działających na rzecz społeczeństwa obywatelskiego im. Tadeusza Mazowieckiego. Zgłoszenia do nagrody – tylko do 12 października.
Pierwszy demokratyczny premier
Wybór patrona nagrody nie jest przypadkowy. Tadeusz Mazowiecki to pierwszy premier demokratycznej Polski. Jest głównym architektem sukcesu cywilizacyjnego Polski po 1989 roku.
O swoich dokonaniach mówił: „Jeżeli sądzimy, że w pełni panujemy nad wydarzeniami, to się oczywiście łudzimy. Na historię ma wpływ wiele czynników, również zupełnie nieprzewidywalnych. Natomiast z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że to bardzo szczególne uczucie, na trwałe pozostające w człowieku – że miało się wpływ na przebieg historii. We mnie rodziło to przede wszystkim ogromne poczucie odpowiedzialności”.
Był też wysłannikiem Komisji Praw Człowieka podczas wojny na Bałkanach. Szczególnie mocno doświadczył go bezsilności wobec zbrodni dokonywanych podczas wojny w Bośni i Hercegowinie: „Kiedy się patrzy na tak straszne nieszczęścia, to szalenie mocne staje się poczucie, że najpierw jest się człowiekiem. A dopiero później człowiekiem określonej narodowości. Człowieczeństwo łączy w nieszczęściu, w jego przeżywaniu. Chciałoby się, żeby ludzie tak to rozumieli”.
Wystawa jest adaptacją ekspozycji „Mazowiecki. Człowiek dialogu”, której kuratorką była Katarzyna Madoń-Mitzner, zorganizowanej przez Dom Spotkań z Historią w 2014 roku.
Doceńmy młodych ludzi
Już tylko do 12 października można zgłaszać kandydatów i kandydatki do Nagrody Prezydenta m.st. Warszawy dla osób młodych działających na rzecz społeczeństwa obywatelskiego im. Tadeusza Mazowieckiego.
W tegorocznej edycji nagradzane będą działania i projekty zrealizowane w 2021 roku. Pula nagród to 30 tys. zł. Spośród przesłanych zgłoszeń Kapituła wyłoni laureatów i laureatki w dwóch kategoriach wiekowych 15-19 i 20-26 lat. Zgłosić można jedną osobę lub kilka osób działających wspólnie.
W ubiegłorocznej edycji laureatami i laureatkami zostały osoby, które angażowały się w sprawy ekologii, klimatu, kryzysu humanitarnego jak również organizowały akcje mające na celu szerzenie rzetelnej edukacji seksualnej czy działania na rzecz osób doświadczających przemocy. Sylwetki laureatów i laureatek można zobaczyć na miejskiej stronie internetowej.
Zgłoszeń dokonać można za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego.
Więcej informacji znaleźć można na stronie warszawskiego Ratusza.
Źródło: Urząd m.st. Warszawy