Formalnym potwierdzeniem kwalifikacji zawodowych stał się tytuł czeladnika. W 32 zawodach swoje umiejętności poszerzali ambitni uczestnicy projektu Warmińsko-Mazurskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości. Przedsięwzięcie kończące się z ostatnim dniem marca 2010, to kolejna dobra praktyka, którą opisujemy na łamach ngo.pl.
Wachlarz zawodów, w których projekt umożliwił uczestnikom zdobycie formalnego potwierdzenia w wykonywanych zawodach, przyciągnął wielu chętnych – również tych, którzy na swoim stanowisku mają już niemałe doświadczenie. Tak jak Małgorzata Modrzewska, która wzięła udział w kursie krawiectwa. Mimo, że w zakładzie tapicerskim szyje od ponad 10 lat, sytuacja jaką miała w domu uniemożliwiła jej zdobycie dokumentu potwierdzającego jej umiejętności. Jak sama przyznała, informacja o kursie była dla niej szansą, by tę zaległość nadrobić.
Udział w kursie to bardziej przyjemny aspekt całego przedsięwzięcia, obejmujący zajęcia teoretyczne i praktyczne. Adrenaliny uczestnikom dodawała myśl o tym, że zdobyte umiejętności trzeba będzie kiedyś zaprezentować. – Przed egzaminem całą noc nie spałam, bo pojawiają się jednak emocje. Na egzaminie musimy pracować samodzielnie, a podczas kursu mogliśmy liczyć na podpowiedzi instruktorów – mówi Janina Wiecierzycka, uczestniczka projektu. Ocenianiem zajmowały się specjalnie powołane przez Izbę komisje egzaminacyjne. Ci, którzy sprawdzian przeszli pomyślnie, z dumą odbierali certyfikaty – bo z takim dokumentem mogą poczuć się na rynku pracy nieco bezpieczniej.
Kursy organizowane w ramach projektu Warmińsko-Mazurskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości pozwalały uczestnikom nie tylko potwierdzić posiadane już umiejętności. Duży nacisk położony był także na zdobywanie nowych. I mimo że część z nich miała już spore doświadczenie w swoim zawodzie, podczas spotkań z instruktorami dowiadywali się, jak szyć, piec czy szlifować w inny sposób – bardziej profesjonalnie, z nową jakością. I zapewne ten fakt powodował, że dla niektórych z nich pierwszy dzień kursu nie należał do najprostszych. Trzeba było otworzyć się na nowe rozwiązania, nieco odciąć się od przyjętych schematów pracy. – Dziś, widząc efekty ich pracy, upewniamy się w przekonaniu, że wszystko da się zrobić – podsumowuje Irena Lutoborska, instruktorka krawiectwa.
Projekt „Tytuł czeladnika – formalne potwierdzenie kwalifikacji zawodowych” okazał się trafną odpowiedzią na potrzeby wielu. Jak informuje Joanna Misiak, kierowniczka projektu, Warmińsko-Mazurska Izba otrzymała dofinansowanie na kontynuację zamysłu. Co więcej, roczne przedsięwzięcie o wartości blisko 700.000 zł uzyskało tytuł Ambasadora EFS 2009 w Województwie Warmińsko-Mazurskim, stając się zwycięzcą pierwszej edycji regionalnego konkursu.
Źródło: Regionalny Ośrodek EFS w Elblągu