Najazd Partnerstw Lokalnych na Zamek Czocha
Przedstawiciele Partnerstw Lokalnych z regionu jeleniogórskiego spotkali się 5 lipca w murach Zamku Czocha, aby wymienić doświadczenia, zainspirować się wzajemnie oraz nawiązać współpracę. Spotkanie stało się przestrzenią do prezentacji swoich dokonań, sukcesów oraz planów. I tak…
Przedstawicielki Partnerstwa ze Świeradowa wskazały dobrą współpracę z Urzędem Miasta oraz duże zaangażowanie mieszkańców w działania Partnerstwa. Partnerstwo ma doświadczenie w realizacji projektów współfinansowanych w EFS. Jeden z nich to „Czerniawa nasza wspólna sprawa” (działanie 7.3 PO KL), drugi: „Świeradowski animator edukacji” (działanie 9.5 PO KL). Oba projekty miały zintegrować mieszkańców gminy.
Z kolei Partnerzy z sołectwa Płuczki Górne (gmina Lwówek Śląski) opowiadali o bardzo dobrej współpracy z tamtejszą szkołą podstawową i wspólnych przedsięwzięciach skierowanych do dzieci z sołectwa (np. organizacja ferii). Najbliższe plany Partnerstwa to m.in. uczestnictwo w „Lwóweckim Lecie Agatowym”.
Przedstawiciele Partnerstwa z Bogatyni podkreślili jak ważna jest kwestia doboru odpowiednich partnerów. Współpraca w Partnerstwie układa się pomyślnie, ponieważ partnerzy już wcześniej realizowali wspólne przedsięwzięcia, znają swoje mocne i słabe strony oraz wiedzą, w jakich dziedzinach mogą wspólnie działać. Często zdarza się tak, że jeśli jeden Partner organizuje jakieś przedsięwzięcie np. rajd rowerowy, to pozostali Partnerzy angażują się np. w promowanie tego wydarzenia, zorganizowanie poczęstunku.
Grupa ze Zgorzelca będąc na etapie formalizowania się ma już jasno określony kierunek działania - wyrównywanie szans w dostępie do dóbr kultury osób z niepełnosprawnością. Zaplanowana jest organizacja konferencji skierowanej do mieszkańców Zgorzelca, która poruszałaby tematykę życia osób z niepełnosprawnością; termin ustalono na 2 grudnia 2011 roku.
Lider Partnerstwa w Leśnej opowiedział o harmonogramie corocznych działań partnerskich, w którym znalazła się Wigilia organizowana na Rynku w Leśnej. Najbliższe plany to wsparcie organizowanych przez Ośrodek Kultury wakacji dla mieszkańców gminy.
Na sam koniec podzieliliśmy się na dwie grupy i podczas „burzy mózgów” określiliśmy, dlaczego warto współpracować oraz jakie widzimy minusy wspólnego działania. Dzięki wypracowanym argumentom Partnerzy „odświeżyli sobie” powody tworzenie i bycia w Partnerstwie, a świadomość trudności i barier może przyczynić się do uniknięcia ich w przyszłości.
Uczestnicy spotkania:
• Anna Abramczyk, Małgorzata Gettner: Partnerstwo Lokalne „Razem dla Świeradowa”
• Adam Balcer, Stanisław Jarosz, Edward Konaniec, Antoni Molka, Janusz Sontowski: Partnerstwo Lokalne „Razem dla Bogatyni”
• Wiesława Fiszer, Jolanta Mańkiewicz, Dorota Romanowska, Anna Ratomska: Partnerstwo Lokalne Na Rzecz Rozwoju Sołectwa Płuczki Górne
• Tadeusz Kupczak: Partnerstwo Lokalne na Rzecz Rozwoju Miasta i Gminy Leśna
• Hanna Ilnicka, Magdalena Irek, Maria Kret, Ewa Piesiak: grupa inicjująca Partnerstwo Lokalne w Zgorzelcu.
• Karolina Maląg, Roman Piasecki Animatorzy ROEFS Jelenia Góra
Na jesieni planowane jest kolejne spotkanie, tym razem w okolicach Świeradowa Zdroju lub Bogatyni.