Członkowie stowarzyszeń najaktywniejsi są w województwie opolskim. Jednocześnie najmniej organizacji korzysta tam z pomocy wolontariuszy. Zupełnie odwrotnie jest w województwie warmińsko-mazurskim.
Od lat obserwujemy spadek liczby członków w przeciętnym stowarzyszeniu. Jeszcze w 2008 roku w połowie członkowskich organizacji było ich co najmniej 40, a w 2015 roku liczba ta spadła do 30. Nie zmienia się co prawda deklarowany przez liderów stowarzyszeń poziom zaangażowania członków w działania organizacji – od lat przeciętnie połowa zrzeszonych osób jest postrzegana jako aktywna. Jeśli jednak jest to połowa z coraz mniejszej liczby, to oznacza, ze w stowarzyszeniach działa coraz mniej osób.
Jednak równolegle ze zmniejszeniem się liczby członków rośnie odsetek organizacji, które korzystają ze wsparcia wolontariuszy, niebędących członkami organizacji ani jej władz. Można więc postawić tezę, że malejące zaangażowanie członków jest w stowarzyszeniach rekompensowane wsparciem wolontariuszy. Wydaje się więc, że rozpowszechnia się model funkcjonowania stowarzyszeń, w którym zamiast członków w działania angażują się zewnętrzni wolontariusze.
Jednak rozpowszechnienie tego modelu jest zróżnicowane regionalnie. Przeciętny procent aktywnych członków najwyższy jest w województwie opolskim – tam w działania stowarzyszeń angażuje się nie 50, a 60% zrzeszonych osób. Jednocześnie najmniej organizacji korzysta z pomocy zewnętrznych wolontariuszy (46%, a w całym kraju 61%).
Z kolei w województwie, gdzie największa część organizacji korzysta z zewnętrznych wolontariuszy – warmińsko-mazurskim – średnio najniższy procent członków stowarzyszeń jest aktywnych (43%).
Jak myślicie – czy to duża aktywność członków powoduje, że organizacje nie szukają pomocy wolontariuszy, czy brak wsparcia wolontariuszy zmusza członków do aktywności?
Mapa. Średni procent członków, którzy aktywnie angażują się z działania stowarzyszeń
Co to jest NGO? Ile jest w Polsce NGO? Czym zajmują się NGO? Dowiesz się w serwisie fakty.ngo.pl.
Źródło: inf. własna [fakty.ngo.pl]