Nagrody Prezydenta. Mozaika sukcesów Polski 25-lecia Wolności
(PAP) Społeczny projekt zagospodarowania plaży w gminie Płużnica i program budowy mieszkań socjalnych w powiecie nyskim są wśród finalistów II edycji Nagrody Obywatelskiej Prezydenta RP.
Nagrody w trzech kategoriach zostały wręczone w Pałacu Prezydenckim podczas spotkania Bronisława Komorowskiego z samorządowcami z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego.
Prezydent, nawiązując do ciężaru statuetki Nagrody Obywatelskiej, mówił, że za tym się kryje także waga dokonań i sukcesu. – Chcę za te wszystkie sukcesy podziękować. One się składają na wielką mozaikę sukcesów Polski całego 25-lecia Wolności – podkreślił prezydent.
- Z ogromną satysfakcją można stwierdzić, ż idea samorządności, zwiększenia udziału obywateli w zadaniach publicznych szeroko się rozwija i znajduje odbicie w wielu działaniach w Polsce – podkreślał Doradca Prezydenta RP, przewodniczący Kapituły nagrody, prof. Jerzy Regulski.
Nagroda w kategorii Wspólnota Obywatelska: Opracowanie społecznego projektu zagospodarowania plaży w gminie Płużnica - Gmina Płużnica
W 2012 roku władze gminy Płużnica przystąpiły do opracowania dokumentacji dla zadania „Zagospodarowanie plaży w miejscowości Ostrowo”. W prace te włączyła się Młodzieżowa Rada Gminy Płużnica. W innowacyjny sposób przeprowadziła diagnozę użytkowników plaży i ich potrzeb. Dzięki nowatorskim metodom konsultacji społecznych wypracowała także społeczny projekt zagospodarowania jeziora. Był on podstawą dla władz gminy do wykonania projektu technicznego. Inwestycja wykonana zostanie w 2014 roku.
Nagroda w kategorii Partnerstwo Samorządów: Program budowy mieszkań socjalnych/obiektów użyteczności publicznej systemem szkoleń osób bezrobotnych - Powiat Nyski (bezpośredni realizator: Powiatowy Urząd Pracy w Nysie)
Współpraca Powiatu Nyskiego oraz Gmin Paczków, Otmuchów oraz Nysa zaowocowała programem budowy mieszkań socjalnych/obiektów użyteczności publicznej poprzez szkolenia bezrobotnych polegające na pionierskim (w skali Europy) i efektywnym wykorzystaniu powszechnego w Polsce systemu kursów i przekwalifikowań bezrobotnych. W ramach kursów budowlanych bezrobotni uczą się zawodu, a efektem finalnym są domy/ mieszkania/ żłobki/ przedszkola dla najuboższych rodzin. Projekt oparty o ideę samopomocy jest bardzo korzystny finansowo, bowiem koszt budowy są znacznie niższe niż ceny rynkowe.
Nagroda w kategorii Obywatelska Inicjatywa Lokalna:
Celem głównym projektu było zaangażowanie mieszkańców w działanie społeczne, które poprawi warunki pobytu pacjentów na oddziale dziecięcym. Motylkowy Oddział jest dobrem wspólnym mieszkańców całego powiatu gostyńskiego. Cel w pełni udało się zrealizować. W największą na terenie powiatu gostyńskiego i pierwszą skierowaną nie na prywatną osobę, a na instytucję, akcję społeczną włączyły się 52 firmy, organizacje pozarządowe, uczniowie Gimnazjum nr 1 w Gostyniu, Szkoły Muzycznej w Gostyniu, Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu, wolontariusze siedmiu gmin powiatu gostyńskiego, a to co w projekcie było najistotniejsze zawiązał się i włączył się w realizację tak dużego przedsięwzięcia wolontariat pracowniczy Starostwa Powiatowego w Gostyniu.
Po trzech nominowanych w każdej kategorii wskazała Kapituła - pod przewodnictwem prof. Jerzego Regulskiego, na podstawie oceny 197 zgłoszonych wniosków. Zwycięzców wskazał Prezydent RP. Nagroda Obywatelska Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej została ustanowiona przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego w 2012 roku. Jest wyróżnieniem wybitnych, nowatorskich i efektywnych działań obywatelskich na rzecz dobra wspólnego, które mogą stanowić wzory do naśladowania. Do Nagrody Obywatelskiej mogą kandydować wyłącznie inicjatywy zamieszczone na Witrynie Obywatelskiej Prezydenta RP.