W kolejnej 12. edycji programu Święto Drzewa, świętowaliśmy odzyskanie swobód obywatelskich pod hasłem „Drzewo Wolności”. Ponad 60 000 uczestników posadziło wspólnie ponad 40 000 drzew. Dzięki współpracy i zaangażowaniu wielu osób wzrasta nie tylko zalesienie i zadrzewienie kraju, ale także świadomość ekologiczną wśród dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Najbardziej aktywnych uczestników Klub Gaja nagradza statuetkami Czarodziejskiego Drzewa.
Program Święto Drzewa realizowany przez Klub Gaja od 2003 roku to szeroka edukacja na temat roli drzew w adaptacji do zmian klimatu, twórcza współpraca i działania praktyczne – ochrona i sadzenie drzewa. Dzięki uczestnikom Święta Drzewa powiększa się obszar terenów zielonych wielu regionach kraju. W ten sposób społeczności lokalne w całym kraju podejmują się konkretnych działań dla środowiska naturalnego. W tegorocznej edycji konkursu brały udział zarówno placówki oświatowe, jak i samorządy, firmy, biblioteki, nadleśnictwa, organizacje społeczne i osoby indywidualne.
Nadesłane przez uczestników sprawozdania pokazują wielkie zaangażowanie oraz dużą różnorodność działań – od sadzenia drzew i zakładania ogrodów, po konkursy, wycieczki do lasu, happeningi. W wielu miejscach Święto Drzewa to już coroczna tradycja. Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział i wysiłek włożony w działania podjęte na rzecz sadzenia i ochrony drzew – dodaje Jolanta Migdał, koordynatorka programu Święto Drzewa Klubu Gaja.
Nagrody Czarodziejskiego Drzewa 2015 otrzymują:
- Fundacja PBG, Rafako Grupa PBG, Dwór Smólsk (woj. wielkopolskie i śląskie) – za posadzenie 2150 drzew oraz dotarcie z ideą sadzenia drzew do szerokiej opinii społecznej.
- Szkoła Podstawowa im. Juliana Tuwima w Lipinkach (woj. warmińsko-mazurskie) – za posadzenie 2000 drzew oraz wieloletnią współpracę w ramach programu Święto Drzewa.
- Zespół Szkół Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni (woj. wielkopolskie) – za założenie fragmentu lasu w Leśnictwie Sarnice koło Miłosławia, gdzie uczniowie zasadzili 2000 sadzonek dębu bezszypułkowego.
- Przedszkole nr 8 w Piasecznie (woj. mazowieckie) – za różnorodność działań wokół drzew i pomysł „kręgu ciszy” w lesie.
- Publiczne Przedszkole w Poddębicach (woj. łódzkie) – za różnorodne działania w ramach programu Święto Drzewa i włączenie rodziców do konkursu „Drzewo z duszą”.
- Zespół Szkół nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Godzieszach Wielkich (woj. wielkopolskie) – za innowacyjne połączenie programu Święto Drzewa z historią i literaturą uczniowską „Odą do wolności”.
- Przedszkole Gminne w Kamieńcu (woj. wielkopolskie) – za różnorodne działania i szeroką współprace w ramach programu Święto Drzewa oraz pomysł hodowli drzew liściastych w kąciku przyrody.
- Szkoła Podstawowa nr 2 w Toruniu (woj. kujawsko-pomorskie) – za wiele ciekawych działań w ramach programu Święto Drzewa i myślenie o przyszłości – stworzenie „kapsuły czasu”.
- Gmina Grodzisk Wielkopolski (woj. wielkopolskie) – za ideę połączenia wejścia w pełnoletniość z sadzeniem drzew przez 18-letnich mieszkańców gminy.
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Makowie Podhalańskim (woj. małopolskie) – za umiejętność zaangażowania rówieśników z innych szkół i różnorodność działań wokół drzew.
- Nadleśnictwo Zawadzkie (woj. opolskie) – za umiejętne podtrzymywania długotrwałej współpracy w ramach programu Święto Drzewa.
Rozdanie nagród odbędzie się 9. października 2015 roku, w Warszawie podczas inauguracji 13. edycji programu Święto Drzewa. Gratulujemy!
Konkurs Czarodziejskie Drzewo prowadzony jest w ramach Programu Święto Drzewa dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego. Patronat medialny: Program 1 Polskiego Radia. Partnerzy strategiczni: Lasy Państwowe, LeasePlan Fleet Management (Polska). Partnerzy: Troton, Eco Service, Green Project, Ashoka. Współpraca: Partnerstwo dla Klimatu, Nadace Partnerstvi, Uniwersytet Śląski, Kampania Miliarda Drzew dla Planety.