Znamy zwycięzców II edycji Nagrody BohaterONy 2020 im. Powstańców Warszawskich – statuetki przyznane zostały za projekty promujące historię Polski XX wieku, realizowane w 2019 i 2020 roku. Decyzją Kapituły Nagrody i internautów łącznie wyróżniono 25 osób, firm, instytucji i organizacji w siedmiu kategoriach: dziennikarz, firma, instytucja, nauczyciel, osoba publiczna, organizacja non profit i pasjonat.
Idea ustanowienia Nagrody BohaterONy 2020 im. Powstańców Warszawskich
Nagroda BohaterONy 2020 im. Powstańców Warszawskich została ustanowiona przez Fundację Rosa i Fundację Sensoria – organizatorów ogólnopolskiej kampanii BohaterON – włącz historię!, docenionej tegoroczną Nagrodą Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – w celu wyróżnienia tych, których aktywność od 1 stycznia 2019 r. do 31 lipca 2020 r. w szczególny sposób promowała wiedzę o historii Polski z lat 1918–1989 oraz edukację historyczno-patriotyczną.
– Pielęgnowanie wiedzy na temat wydarzeń i postaci ważnych dla historii ojczyzny jest naszym wspólnym obowiązkiem i wielkim wyzwaniem. Budując narodową tożsamość dbamy o prawdę historyczną, dziś szczególnie ważną i wszystkim nam potrzebną. O tę pamięć w sposób instytucjonalny dba polskie państwo, ale nie tylko. Dzisiejsza uroczystość udowadnia, że w naszym społeczeństwie są firmy, organizacje pozarządowe, instytucje, osoby prywatne, które misji tej podjęły się ze szczególnym zaangażowaniem, realizując ją poprzez działalność społeczną, publiczną i zawodową, nie rzadko poświęcając jej całe swoje życie. Właśnie z poczucia obowiązku, docenienia ich działalności a także promowania takich postaw powstała idea Nagrody BohaterONy im. Powstańców Warszawskich, by uhonorować tych, którzy w bieżącym roku w sposób szczególny przyczynili się do pielęgnowania pamięci o historii Polski i jej bohaterach – mówił podczas wydarzenia prof. Piotr Gliński, wiceprezes rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Do drugiej edycji inicjatywy zgłoszono blisko trzystu kandydatów do wyróżnienia (o jedną trzecią więcej w porównaniu do roku ubiegłego). Spośród nich Komitet Organizacyjny Nagrody wybrał po pięciu nominowanych w siedmiu kategoriach: dziennikarz, firma, instytucja, nauczyciel, organizacja non-profit, osoba publiczna i pasjonat. O tym, kto zostanie laureatem Złotych, Srebrnych i Brązowych BohaterONów, zdecydowała Kapituła Nagrody składająca się z przedstawicieli polskiego rządu, historyków, osób publicznych, przedstawicieli środowisk kombatanckich oraz ambasadorów kampanii BohaterON – włącz historię!. Ponadto, na podstawie wyników głosowania internautów w każdej kategorii przyznano Złotego BohaterONa Publiczności.
– Sukces I edycji Nagrody BohaterONy im. Powstańców Warszawskich, którą realizowaliśmy w 2019 roku, zachęcił nas do kontynuacji tej inicjatywy i bardzo wyraźnie pokazał, o jak wielu wspaniałych projektach osób prywatnych, firm, instytucji i organizacji jeszcze nie wiemy, a które z całą pewnością powinny ujrzeć światło dzienne – w szerszej niż dotychczas perspektywie. Warto, byśmy sami opowiadali naszą historię, doceniali jej znaczenie i pielęgnowali pamięć o niej. Do tego też zachęcamy, realizując II edycję Nagrody – mówi Agnieszka Łesiuk-Krajewska, pomysłodawczyni Nagrody i organizatorka projektu BohaterON – włącz historię!
Laureaci Nagrody BohaterONy 2020 im. Powstańców Warszawskich
KATEGORIA „DZIENNIKARZ”
Złoty BohaterON: Anna Hałas-Michalska, Polsat News
Srebrny BohaterON: Portal polskieradio.pl
Brązowy BohaterON: Łukasz Kazek i Mateusz Kudła, kanał History Hiking
Złoty BohaterON Publiczności: Łukasz Kazek i Mateusz Kudła, kanał History Hiking
KATEGORIA „FIRMA”
Złoty BohaterON: KGHM Polska Miedź
Srebrny BohaterON: PKO Bank Polski
Brązowy BohaterON: Totalizator Sportowy, właściciel marki LOTTO
Złoty BohaterON Publiczności: PKO Bank Polski
KATEGORIA „INSTYTUCJA”
Złoty BohaterON: Muzeum Powstań Śląskich
Srebrny BohaterON: Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”
Brązowy BohaterON: Wojska Obrony Terytorialnej
Złoty BohaterON Publiczności: Muzeum Powstań Śląskich
KATEGORIA „NAUCZYCIEL”
Złoty BohaterON: kpt. Sławomir Rafalski – starszy wychowawca Działu Penitencjarnego w Areszcie Śledczym w Suwałkach
Srebrny BohaterON: Barbara Maria Górczewska – nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 3 w Brzesku
Brązowy BohaterON: Alina Ślimak – polonistka w Zespole Szkół w Dobrym Mieście.
Złoty BohaterON Publiczności: Paweł Pawłowski – nauczyciel religii w Zespole Edukacyjnym w Brójcach
KATEGORIA „ORGANIZACJA NON-PROFIT”
Złoty BohaterON: Grupa historyczna „Zgrupowanie Radosław”
Srebrny BohaterON: Fundacja ORLEN
Brązowy BohaterON: Fundacja Wolność i Demokracja
Złoty BohaterON Publiczności: Grupa historyczna „Zgrupowanie Radosław”
KATEGORIA „OSOBA PUBLICZNA”
Złoty BohaterON: prof. Andrzej Nowak – historyk, sowietolog, profesor zwyczajny w Instytucie Historii PAN
Srebrny BohaterON: Jakub Różalski – niezależny artysta koncepcyjny, grafik i ilustrator
Brązowy BohaterON: Arkadiusz Gołębiewski – reżyser, producent oraz scenarzysta filmów
Złoty BohaterON Publiczności: Marta Manowska – dziennikarka i prezenterka telewizyjna
KATEGORIA „PASJONAT”
Złoty BohaterON: Anna Szarejko – społeczniczka i pasjonatka historii czasu Powstania Warszawskiego
Srebrny BohaterON: Ferajna z Hoovera – zespół muzyczny
Brązowy BohaterON: Paweł Piechnik – grafik i ilustrator
Złoty BohaterON Publiczności: Zespół muzyczny „Forteca”
Nagroda Specjalna – Złoty BohaterON
Komitet Organizacyjny Nagrody postanowił przyznać jeszcze jedno wyróżnienie. Nagrodę Specjalną – Złotego BohaterONa jako wyraz uznania zasług w przywracaniu pamięci o ofiarach rzezi wołyńskiej oraz za działalność na rzecz środowisk kombatanckich – otrzymali: Ewa Siemaszko oraz Władysław Siemaszko.
– Wytrwałość Pani Ewy i Pana Władysława w badaniu prawdy historycznej na temat rzezi wołyńskiej oraz podtrzymywaniu pamięci o jej ofiarach zasługuje na szczególne wyróżnienie. Pani Ewa Siemaszko wraz z ojcem Władysławem podjęli się trudnego tematu i po latach dokumentacji, prowadzenia analiz i rozmów stali się autorami wybitnej publikacji. Wstrząsającej, obfitej w relacje świadków, materiały źródłowe oraz dokumentację fotograficzną książki zatytułowanej „Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939 -1945”. Księga jest dziś najważniejszym opracowaniem dokumentującym zbrodnie popełnione przez OUN-UPA w województwie wołyńskim: obejmuje ponad 1700 miejscowości, w których zginęło ok. 60 tysięcy Polaków – mówi Agnieszka Łesiuk-Krajewska z BohaterON.
Gala Nagrody BohaterONy dostępna online
Gala wręczenia Nagród BohaterONy 2020 miała inny niż rok temu charakter, z uwagi na panującą pandemię, odbyła się 14 grudnia br. w formie wydarzenia online - bez udziału publiczności. Transmisję można było śledzić za pośrednictwem mediów społecznościowych kampanii BohaterON na FACEBOOK oraz YOUTUBE: https://www.youtube.com/watch?v=Y5bqwNvWdnw. Galę uświetnił recital Pani Anny Dereszowskiej z zespołem.
Nagroda BohaterONy 2020 im. Powstańców Warszawskich stanowiła zwieńczenie działań prowadzonych w ramach V edycji ogólnopolskiej kampanii BohaterON – włącz historię! Akcja prowadzona przez Fundację Sensoria i Fundację Rosa, od 2016 roku realizuje działania, którym przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc, które stanowią trzy główne filary kampanii. Sukces minionych edycji projektu to ponad 832 tys. kartek wysłanych do bohaterów walk o stolicę, blisko 1 milion złotych przeznaczonych na pomoc bezpośrednią dla Powstańców, 22 laureatów Nagrody BohaterONy 2019 im. Powstańców Warszawskich oraz ponad 700 tysięcy uczniów zaangażowanych w działania edukacyjne.
Gala Nagrody BohaterONy 2020 im. Powstańców Warszawskich została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.
Źródło: www.bohateron.pl