Tylko do środy 11 października można zgłaszać kandydatury młodych ludzi w IV edycji Nagrody Prezydenta m.st. Warszawy im. Tadeusza Mazowieckiego. To wyróżnienie dla osób młodych działających na rzecz społeczeństwa obywatelskiego.
Patronem nagrody jest pierwszy premier wolnej Polski (rozpoczął urzędowanie w 1989 r.) uważany za jednego z twórców współczesnej polskiej demokracji. Ratusz chce docenić i uhonorować tych, którzy działają na rzecz miasta, za wkład w upowszechnianie postaw obywatelskich, rozwój społeczności lokalnej i poszanowanie praw człowieka.
– Zgłaszać możecie osoby, które w 2022 roku podjęły aktywność społeczną. To mogą być osoby, które angażowały się w wolontariat, udzielały pomocy naszym gościom z Ukrainy, walczyły ze zmianami klimatycznymi, działały w samorządzie szkolnym czy brały udział w akcjach społecznych – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w filmiku promującym Nagrodę.
Do tegorocznej edycji nagrody można zgłaszać projekty zrealizowane w 2022 roku. Spośród przesłanych zgłoszeń Kapituła wyłoni laureatów i laureatki w dwóch kategoriach wiekowych 15-19 lat i 20-26 lat.
Można zgłaszać projekty realizowane przez pojedyncze osoby albo grupowo.
Zgłoszenia są przyjmowane do 11 października – na miejskiej stronie. Tu również można znaleźć dodatkowe informacje.
Ubiegłoroczne laureatki
W ubiegłorocznej edycji przyznano dwie główne nagrody. W kategorii wiekowej 15-19 lat zwyciężyła Anna Maziarska za działania związane z poprawą polskiej edukacji, prawami kobiet i wielokulturowości w Polsce. Anna działa w Strajku Kobiet w Radzie Konsultacyjnej ds. Edukacji na rzecz rzetelnej edukacji, w tym seksualnej i obywatelskiej. W tracie wakacji w 2021 r. wyjechała sama do Kenii, gdzie pomagała przy budowie szkoły we wsi Nyamosense – a po powrocie zorganizowała zbiórkę charytatywną na przybory szkolne, o które prosili uczniowie i uczennice szkoły. Wraz z szóstką innych osób stworzyła też program „Wpisz do kalendarza”, który pomaga młodym kobietom wejść do polityki – organizują dla dziewczyn warsztaty online, spotkania z posłankami, samorządowczyniami i ekspertkami z różnych dziedzin.
W kategorii 20-26 lat nagrodę otrzymała Antonina Lewandowska za przeciwdziałanie molestowaniu seksualnemu i wspieranie osób doświadczających przemocy seksualnej. Antonina jest współautorką opublikowanego w 2021 r. na Uniwersytecie Warszawskim informatora o przeciwdziałaniu molestowaniu. W 2019 roku stworzyła pierwsze w historii stanowisko konsultantki ds. przemocy seksualnej w Zarządzie Samorządu Studentów UW, które piastowała do września 2022.
Na miejskiej stronie można znaleźć informacje o wszystkich laureatach i laureatkach ubiegłorocznej edycji Nagrody.
Dlaczego warto
– Zachęcam do zgłaszania młodych ludzi do Nagrody. Oprócz nagrody finansowej, która jest bardzo ważna, tworzymy też takie grono Laureatów i Laureatek, którzy mają okazję wymieniać się swoimi doświadczeniami. Te znajomości i ta komunikacja między sobą jest bardzo ważna i wartościowa – mówi Julia Laureatka III edycji Nagrody.
– Nagroda Tadeusza Mazowieckiego gromadzi bardzo ciekawe osoby, cieszę się, że znalazłem się w tej społeczności. Tym bardziej zachęcam do tego, żeby zgłaszać osoby w różnym wieku z bardzo różnym doświadczeniem, zajmujących się czy prawami człowieka, środowiskiem naturalnym, sprawami wielkimi i małymi, lokalnymi czy ogólnokrajowymi – dodaje Jakub Laureat I edycji Nagrody.
– Docenienie za aktywność społeczną jest bardzo ważne. To napędza i daje motywację, tak samo w szkole jak i w pracy. Ta motywacja daje kopa do działania – podsumowuje Wiktoria Laureatka II edycji Nagrody.
Warsztaty dla uczniów i uczennic
Tegorocznej edycji Nagrody towarzyszyły bezpłatne warsztaty edukacyjne dla uczniów i uczennic warszawskich szkół ponadpodstawowych przygotowane przez Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Uczestnicy poznali bliżej patrona Nagrody, premiera wolnej Polski i związany z nim ważny fragment historii naszego kraju. Jednym z tematów rozmów była aktywność społeczna.
Uczestnicy warsztatów obejrzeli też film krótkometrażowy „Rewolucje przeprowadza się przez telefon” w reżyserii Małgorzaty Świderskiej wyprodukowany przez Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.
Źródło: Urząd m.st. Warszawy