Nagroda Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Sektor 3.0 - ruszył nabór w edycji 2024
Po raz dwunasty odbywa się konkurs o Nagrodę Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Sektor 3.0, w ramach której organizacje społeczne wykorzystujące w swoich działaniach nowe technologie mogą ubiegać się o 40.000 zł. Zgłoszenia można przesyłać do 5 kwietnia br.
„Nagroda Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Sektor 3.0 powstała, aby docenić organizacje, które potrafią skutecznie wykorzystać możliwości, jakie stwarza dynamiczny rozwój technologii informacyjnych i komunikacyjnych oraz powszechność Internetu. W dobie silnie rozwijającej się sztucznej inteligencji, sprawne poruszanie się w świecie technologii w istotny sposób wpływa na jej efektywność w działaniu, dlatego szukamy przykładów z branży, które pomogą wyznaczyć nowe standardy w trzecim sektorze. Nagroda to wsparcie finansowe w wysokości 40.000 zł oraz ogólnopolska promocja laureatów” – wyjaśnia Radosław Jasiński, Dyrektor Programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Warunki formalne
Nagroda przyznawana jest organizacjom, które w swoich działaniach wykorzystują narzędzia z obszaru ICT do realizowania celów użytecznych społecznie. W tym roku, z uwagi na dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji i jej coraz szerszego zastosowania, kryteria, którymi będzie kierowała się Kapituła oceniająca wnioski, to:
- innowacyjne i praktyczne wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w bieżących działaniach organizacji i realizacji jej celów statutowych, w tym w szczególności umiejętność wykorzystywania narzędzi do automatyzacji pracy i współpracy oraz zastosowania sztucznej inteligencji (AI) w codziennych działaniach;
- skala oraz efekty podejmowanych działań służących popularyzowaniu wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych w trzecim sektorze;
- doświadczenie i osiągnięcia z zakresu tworzenia, rozwijania, adoptowania lub badania ICT w środowisku organizacji pozarządowych.
Kapituła Nagrody
Kapituła wybierze organizacje, które ich zdaniem najlepiej wykorzystują technologie i zaprezentuje je, jako pozytywny przykład na polskim rynku organizacji społecznych. Spośród kandydatur drogą głosowania Kapituły wyłoniony zostanie laureat, który otrzyma dofinansowanie na działania statutowe.
W skład zespołu jurorów wchodzić będą: Urszula Krasnodębska-Maciuła (Stowarzyszenie Klon/Jawor), Michał Jaworski (Microsoft Polska), dr Konrad Ciesiołkiewicz (Fundacja Orange), Jacek Królikowski (Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego), a przewodniczyć jej będzie reprezentujący Polsko-Amerykańską Fundację Wolności Radosław Jasiński.
Laureaci minionych edycji Nagrody
Przez ponad dekadę istnienia instytucji Nagrody nagrodzono wybitne organizacje, które do dziś z sukcesami realizują swoją misję i aktywnie wspierają swoje społeczności, będąc jednocześnie otwartymi na coraz większe możliwości nowych technologii w ich działaniach. Nagrodzonymi w poprzednich latach byli:
- 2013 Fundacja Widzialni
- 2014 Fundacja Itaka
- 2015 Fundacja Katarynka – adapter.pl
- 2016 Fundacja TUS – niepelnosprawnik.pl
- 2017 Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
- 2018 Stowarzyszenie Inicjatyw Możliwych Rzeczjasna
- 2019 Sieć Obywatelska Watchdog Polska
- 2020 Fundacja Virtual Dream
- 2021 Stowarzyszenie Demagog
- 2022 Stowarzyszenie Homo Faber
- 2023 Stowarzyszenie mali bracia Ubogich
Laureat ubiegłorocznej edycji Konkursu, Stowarzyszenie mali bracia Ubogich, został wyróżniony za systematycznie i konsekwentnie wdrażanie kolejnych rozwiązań technologicznych do swojej działalności operacyjnej, fundraisingowej i informacyjnej, ale też praktycznie wykorzystanie możliwości, jakie stwarza technologia do pracy ze swoimi beneficjentami, którzy stanowią szczególną grupę - seniorów.
Zgłoszenia do Nagrody Sektor 3.0
Zgłoszenia do tegorocznej edycji konkursu - propozycje kandydatur do Nagrody – można kierować na adres kontakt@sektor3-0.pl z dopiskiem w tytule wiadomości „Nagroda PAFW Sektor 3.0 2024” do dnia 5 kwietnia 2024 r. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie programu Sektor 3.0.
Ogłoszenie Laureata Nagrody będzie miało miejsce 23 maja br. podczas Festiwalu Sektor 3.0 w Warszawie.
Dowiedz się więcej o działaniach Laureatów poprzednich edycji!
Źródło: Sektor 3.0