Korporacja Samorządowa im. Józefa Dietla, chcąc wyróżnić osoby i instytucje działające na rzecz dobra ogólnego w Małopolsce oraz promując postawy patriotyczne, wręczyła Nagrodę im. Józefa Dielta. Tegorocznym laureatem IV już edycji nagrody im. Józefa Dietla został ksiądz Andrzej Augustyński, szef stowarzyszenia Siemacha.
Nagroda przyznawana jest za wybitne osiągnięcia i pracę na rzecz społeczności lokalnej, samorządu terytorialnego i rozwoju regionalnego.
- Pragniemy w ten sposób wyróżnić osoby i instytucje działające na rzecz dobra ogólnego w Krakowie i Małopolsce oraz podkreślić wkład osoby Prezydenta Józefa Dietla w rozwój naszej Małej Ojczyzny i promować patriotyczne i obywatelskie postawy- mówili organizatorzy.
Tegorocznym laureatem IV już edycji nagrody im. Józefa Dietla został ksiądz Andrzej Augustyński, szef stowarzyszenia Siemacha.
Uroczysta gala wręczenia nagrody odbyła się 18 marca 2011 r. w krakowskim Pałacu Krzysztofory. Laudację opiewającą zasługi księdza Andrzeja Augustyńskiego wygłosił Prezydent Miasta Krakowa – prof. Jacek Majchrowski.
- Nagroda im. Józefa Dielta honoruje w tym roku jednego z najwybitniejszych polskich przedsiębiorców społecznych, eksperta w dziedzinie organizowania profesjonalnej pomocy młodym ludziom. Czuję się zaszczycony mogąc przedstawić sylwetkę tak wybitnego człowieka. - mówił Profesor Jacek Majchrowski.
- Dziś Kraków i Małopolska dziękuję Księdzu za wieloletnią bezcenną działalność. Niech ta nagroda będzie znakiem naszego najwyższego szacunku dla laureata i jego pracy. Pracy, która stawia go w rzędzie kontynuatorów najwybitniejszego krakowskiego prezydenta. Jest Ksiądz w gronie tych którzy swoją aktywnością zmieniają naszą rzeczywistość - podkreślał Prezydent Jacek Majchrowski, zwracając się do laureata.
- Patrząc na swoją działalność stwierdzam, że był to czas pokonywania stereotypu pomagania, które ma dostarczyć tylko wzruszeń, ale o efektach nikt nie myśli – mówił ks. Andrzej Augustyński odbierając statuetkę.
Dotychczas na nagrodę im. Józefa Dietla mogła liczyć jedynie osoba fizyczna bądź prawna, jednakże w tym roku po raz pierwszy postanowiono docenić pracę organizacji pozarządowych oraz przedsiębiorstw wręczając Dyplomy Honorowe Nagrody im. Józefa Dietla.
Kapituła składająca się z osób cieszących się autorytetem społecznym, w kategorii przedsiębiorstwo doceniła Kopalnię Soli „Wieliczka”.
- Nagroda im. Dietla u swych podstaw była zawsze nagrodą dla człowieka lecz Kapituła postanowiła wyróżnić w tym roku również instytucje. Nie mieliśmy żadnych wątpliwości które z nich zasługują na tytuł Laureata - mówił przedstawiciel Kapituły.
W kategorii organizacji pozarządowej laureatem Dyplomu Honorowego Nagrody im. Józefa Dietla został Małopolski Instytut Samorządu terytorialnego i Administracji.
- Zasługi Instytutu są niepodważalne. MISTiA jest przykładem wspaniałego partnera dla samorządów, który pomaga im w rozwoju. Jest ośrodkiem posiadającym niepowtarzalne zasoby ludzi z olbrzymią wiedzą, z pomocy których należy korzystać pełnymi garściami – podkreślał Bogusław Kośmider, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa.
- Poczytuję sobie jako olbrzymi zaszczyt fakt, że Kapituła postanowiła docenić pracę naszego Instytutu. Przez dwadzieścia lat działalności staraliśmy się podejmować różne wyzwania, które mają służyć tworzeniu i wspieraniu społeczeństwa i państwa obywatelskiego. Udawało się nam to dlatego, bo Instytut tworzy grupa ludzi z wielką pasją działania - mówił Janusz Olesiński, Dyrektor Małopolskiego Instytutu Samorządu Terytorialnego i Administracji.
- Ten dyplom traktuję jako nagrodę doceniającą naszą pracę. Jako symbol tego, że przez dwadzieścia lat działalności mogliśmy osiągnąć tak ważną pozycję w Małopolsce. Obiecuję, że będziemy starać się aby nie zawieść odpowiedzialności, jaką nakłada na nas ta nagroda. Postaramy się być jeszcze bardziej profesjonalni i jeszcze lepsi w służbie Krakowowi – dodał Janusz Olesiński.
Dotychczasowymi laureatami Nagrody im. Józefa Dietla są: dr Krzysztof Pawłowski (2008), Bartosz Szydłowski (2009) oraz Anna Dymna (2010).
Kraków zawdzięcza osobie Prezydenta Józefa Dietla doprowadzenie do podwojenia miejskich dochodów bez nakładania na miasto nowych ciężarów, uporządkowania Plant, starych murów i baszt obronnych, odnowienia kamienic i konserwacji Sukiennic. Idea służenia miastu i społeczeństwu przyświecała Józefowi Dietlowi przez cały okres jego prezydentury.
Źródło: Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji