Nagroda im. prof. Aleksandra Gieysztora dla Andy Rottenberg
Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy uhonorowała Andę Rottenberg, historyka sztuki, krytyka, i kuratorkę wystaw sztuki współczesnej, Nagrodą im. prof. Aleksandra Gieysztora. Nagroda ta, przyznawana od 2000 roku, jest jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień dla osób działających na rzecz ochrony i popularyzacji polskiego dziedzictwa kulturowego w kraju i zagranicą.
– Nagroda im. prof. Aleksandra Gieysztora to niewątpliwie jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego w Polsce. Swoją rangę zawdzięcza przede wszystkim samym nagrodzonym. Wyróżnienie to jest jednym z elementów działań Citi Handlowy w obszarze ochrony dziedzictwa kulturowego, realizowanych poprzez Fundację Kronenberga od kilkunastu lat – mówi Sławomir S. Sikora, prezes banku Citi Handlowy.
Nagroda im. prof. Aleksandra Gieysztora przyznawana jest przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy za wybitne osiągnięcia, mające na celu ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego. Wśród dotychczasowych Laureatów znaleźli się m.in.: prof. Norman Davies – wybitny brytyjski historyk i wnikliwy badacz dziejów Polski, prof. Jacek Purchla – dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, prof. Andrzej Tomaszewski – prezes Zarządu Polsko-Niemieckiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury.
Anda Rottenberg jest historykiem sztuki, krytykiem i kuratorką wystaw. W swojej działalności połączyła pracę naukową w zakresie badań nad polską sztuką współczesną, analizę polskiej sztuki współczesnej, w tym obszerne publikacje drukowane w Polsce i kilkunastu językach na świecie, z działalnością dydaktyczną – obecnie wykłada na Wydziale Mediów i Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Laureatka tegorocznej Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora była też kuratorką wielu polskich i międzynarodowych wystaw, prezentowanych w Warszawie, Krakowie, Wilnie, Tallinie, Bukareszcie, Belgradzie, Moskwie czy Berlinie. Była też kuratorką polskiego udziału w międzynarodowym Biennale Sztuki w Wenecji, w Stambule, Sao Paulo, a także kuratorką działu Europy Środkowo Wschodniej na Biennale w Kwangju w Korei Południowej, organizatorką festiwalu polskiej kultury w Brazylii (Sao Paulo, Rio de Janeiro, 2002) oraz wielu międzynarodowych kongresów.
Jest współzałożycielską Fundacji EGIT, Soros Center of Contemporary Art - Polska oraz Fundacji Instytut Promocji Sztuki. Szerokim gremiom znana jest szczególnie jako wieloletnia dyrektorka Galerii Sztuki Współczesnej - "Zachęta" w Warszawie. Pełniła też funkcję konsultantki Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Przewodniczącej Rady Programowej i dyrektorki programowej Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Aktualnie jest członkinią Rady tego Muzeum, Rady Muzeum.
Źródło: Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy