Nagroda im. Aliny Margolis-Edelman. Zgłaszanie kandydatur w dwóch kategoriach
Od 1 sierpnia do 25 września br. można zgłaszać kandydatury do XII edycji Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman. W tym roku po raz pierwszy laureaci będą wybierani w dwóch kategoriach: osoba szczególnie zasłużona w działania na rzecz dzieci oraz organizacja pozarządowa, która w sposób szczególny pomaga dzieciom.
Nagroda to dowód uznania dla nich, ale też sposób pielęgnowania pamięci o Alinie Margolis-Edelman, łodziance, wybitnej lekarce i społeczniczce, uczestniczce powstania w getcie warszawskim i powstania warszawskiego, założycielce Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje), która całe swoje życie poświęciła pomocy ludziom, a dzieciom w szczególności.
Laureaci zostaną ogłoszeni podczas uroczystej gali, która odbędzie się 15 października br. w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Rok 2022 w Łodzi jest rokiem Aliny Margolis-Edelman, ustanowiony z okazji Jej 100. urodzin.
Już po raz dwunasty Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę przyznaje Nagrodę im. Aliny Margolis-Edelman. Ideą Nagrody jest promowanie i docenianie osób i organizacji, które z energią, pasją i oddaniem pomagają dzieciom, dając im siłę, poczucie bezpieczeństwa i wiarę we własne możliwości. Nagroda jest też sposobem motywowania i inspirowania profesjonalistów i organizacji, którzy działają na rzecz dzieci.
W tym roku formuła Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman została rozszerzona. Kapituła, której od lat przewodniczy Agnieszka Holland, wybierze laureatów w dwóch kategoriach. Obok pierwszej, która dotyczy nagrodzenia osoby szczególnie zasłużonej w działania na rzecz dzieci, przewidziana jest także nagroda dla organizacji pozarządowej, która w sposób szczególny pomaga dzieciom.
– Ala była społeczniczką, działała w wielu organizacjach pomocowych. Była współtwórczynią organizacji „Lekarze Świata”, z ramienia której ratowała dzieci w Azji, Afryce czy Ameryce Południowej. Dzięki Jej inicjatywie w Polsce powstała między innymi nasza Fundacja. Dlatego decyzja o rozszerzeniu formuły konkursu o kategorię „organizacja” była czymś naturalnym. Wyrosła ze świadomości niezaprzeczalnej wartości organizacji pozarządowych w państwie i z potrzeby docenienia tych, które wokół dzieci koncentrują swoje działania – bo te działania są nam rzecz jasna najbardziej bliskie. Tych organizacji w Polsce jest coraz więcej, robią fantastyczną i potrzebną pracę. Widzimy ją i ogromnie szanujemy, i chcemy za nią podziękować przyznając Nagrodę im. Aliny Margolis-Edelman – mówi Maria Keller-Hamela, wiceprezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę i członkini Kapituły Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman.
Zgłoś kandydaturę
Od 1 sierpnia br. można zgłaszać kandydatury do Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman. Zgłoszenia mogą nadsyłać osoby prywatne, organizacje społeczne, instytucje państwowe i samorządowe. Zgłoszenie kandydata do Nagrody powinno zawierać:
· wypełniony wniosek zgłoszeniowy na temat działalności kandydata/ki lub organizacji na rzecz dzieci i jego/jej osiągnięć;
· CV kandydata/ki (dotyczy tylko kategorii I: osoba szczególnie zasłużona w działania na rzecz dzieci).
Zgłoszenia przyjmowane są drogą mailową na adres: nagroda@fdds.pl do 25 września 2022 roku. Formularz zgłoszeniowy oraz regulamin konkursu dostępne są na stronie: fdds.pl
Kandydatami mogą być m.in.:
· wolontariusze lub pracownicy organizacji pozarządowych, sektora oświaty, ochrony zdrowia, opieki społecznej, wymiaru sprawiedliwości, nauczyciele, psychologowie, pedagodzy i edukatorzy, lekarze i pielęgniarki, asystenci społeczni, itp.
· organizacje pozarządowe działające na terenie Polski.
Spośród wszystkich nadesłanych zgłoszeń Kapituła Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman, wybierze po trzech finalistów z każdej kategorii. W ostatecznym głosowaniu Kapituły, której przewodniczy Agnieszka Holland, nastąpi wybór zwycięzcy. Laureaci otrzymają statuetkę oraz dyplomy.
Ceremonia wręczenia Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman odbędzie się podczas uroczystej gali, 15 października br. w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.
Patronka Nagrody – przyjaciel i orędownik dzieci
Patronka Nagrody, dr Alina Margolis-Edelman, całe swoje życie poświęciła pomocy ludziom, a dzieciom w szczególności. Była wybitną lekarką i społeczniczką. W czasie wojny pielęgniarka, uczestniczka powstania w getcie warszawskim i powstania warszawskiego. Po wojnie ukończyła studia medyczne. Organizowała, nowy w Polsce, system pomocy dzieciom chorym na cukrzycę. Po wydarzeniach w marcu 1968 roku wyemigrowała do Francji. Współtwórczyni organizacji „Lekarze Świata”, z ramienia której przebywała na misjach medycznych w wielu państwach świata (Wietnam, Czad, Salwador, Kodowo). W okresie stanu wojennego, z Francji pomagała opozycji „solidarnościowej”. Po roku 1989 otworzyła w Polsce Biuro Pomocy Inicjatywom Społecznym, a w 1991 r. założyła Fundację Dzieci Niczyje (obecnie Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę), pomagającą dzieciom krzywdzonym. Do końca życia pozostała we władzach Fundacji. Zmarła w 2008 roku w Paryżu.
Nagroda im. Aliny Margolis-Edelman
Historia Aliny Margolis-Edelman, jej działalność, oddanie w sprawy dzieci, skłoniły osoby z jej bliskiego otoczenia do stworzenia nagrody Jej imienia. Nagroda została ustanowiona w XX-lecie działalności Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (2011 rok). Organizatorom zależało na uhonorowaniu osób, których zaangażowanie w pracę na rzecz dzieci jest wybitne, aby docenić ich trud i pasję.
W gronie dotychczasowych laureatów Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman znaleźli się: Żaneta Rechnio, Agata Kołodziejczyk, Maria Janowska, dr n. med. Krzysztof Szwajca, Katarzyna Konewecka-Hołój, Ryszard Izdebski, Jolanta Paruszkiewicz, Joanna Radziwiłł, Łukasz Ługowski, Marzena Affeldt, Bożena Kazanowska, Jolanta Bobińska, Anna Tuszyńska.
Więcej informacji dostępnych jest na stronie: fdds.pl
Regulaminy i formularze zgłoszenia: Nagroda im. Aliny Margolis-Edelman - O Fundacji - Site (fdds.pl)
Źródło: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę