Produkty i usługi dostarczane przez wielkopolskie Zakłady Aktywności Zawodowej (ZAZ) wyróżnia nie tylko fakt, że przy ich produkcji biorą udział osoby niepełnosprawne. Teraz część z nich oznaczona będzie Znakiem „Zakup Prospołeczny”.
Znak „Zakup Prospołeczny” spełnia dwa cele. Z jednej strony uświadamia klientom, iż kupując produkt lub zamawiając usługę nim oznaczoną pomagają osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym (w tym m.in. osobom niepełnosprawnym). Z drugiej strony powoduje, iż podmioty sprzedające te usługi muszą dbać, by ich jakość i funkcjonalność utrzymana była na wysokim poziomie.
Wielkopolskie Zakłady Aktywności Zawodowej miały szansę zapoznać się z ideą Znaku podczas spotkania zorganizowanego przez Centrum PISOP. „Już od ponad roku realizujemy projekt, którego celem jest profesjonalizacja działań wielkopolskich ZAZ. Nie mogliśmy zatem pominąć takiej inicjatywy Fundacji im. Królowej Polski św. Jadwigi, jaką jest przyznawanie Znaku „Zakup Prospołeczny” służącego m.in. rozwijaniu działalności Zakładów" - mówi Anna Jądrzyk z Centrum PISOP. "Do udziału w jednym z naszych spotkań zaprosiliśmy zatem Tomasza Mikę wiceprezesa Fundacji Królowej Polski Św. Jadwigi. Opowiedział on zgromadzonym tam przedstawicielom ZAZ, czym jest Znak i jak wygląda proces jego przyznawania” – dodaje A. Jądrzyk.
Koncepcja oznaczania produktów i usług Zakładów spotkała się z dużym zainteresowaniem. Znak ten daje bowiem szansę ZAZ oraz innym podmiotom ekonomii społecznej na skuteczniejsze działanie na otwartym rynku – „jest to dla nas możliwość reklamy naszej oferty w mediach: radiu, telewizji - co może przełożyć sie na zwiększenie sprzedaży zakładu” – wyjaśnia Natasza Cyrulik , kierownik Zakładu Aktywności Zawodowej w Pile. Dla przedstawicieli Zakładów ważne jest także odróżnienie się od produktów konkurencji. „Chcemy by ten Znak wyróżniał nasze produkty od innych ogólnodostępnych, a także by utożsamiano je z osobami niepełnosprawnymi i Zakładami Aktywności Zawodowej” – tłumaczy Kierownik ZAZ w Żerkowie Bartłomiej Nowicki.
W efekcie wniosek o nadanie Znaku w tym terminie złożyło już sześć z dziewięciu wielkopolskich Zakładów Aktywności Zawodowej z: Piły, Książenicy, Gołaszewa, Słupcy, Żerkowa oraz Posady. „Zdecydowaliśmy się na złożenie wniosku o certyfikację naszych dwóch produktów: torby z banerów reklamowych oraz usługi sprzątania psich odchodów w miastach specjalistycznym odkurzaczem – mówi Natasza Cyrulik - uważamy, że taka inicjatywa pozwoli na wypracowanie pozytywnego wizerunku podmiotów ekonomii społecznej ogólnie w społeczeństwie, a także wśród konsumentów”. ZAZ z Słupcy chce natomiast certyfikować świadczone przez siebie usługi gastronomiczne - „Po modernizacji naszego działu gastronomii korzysta z usług cateringowych i gastronomicznych znacznie więcej osób prywatnych i firm. Chcemy z naszą ofertą, wzmocnioną przez znak i certyfikat, przekonać społeczność lokalną o jakości naszych wyrobów i rzetelność usług” - mówi Alicja Gębicka z Zakładu Aktywności Zawodowej w Słupcy.
Wszystkie ZAZ pozytywnie przeszły proces certyfikacji i mogą posługiwać się już Znakiem. Decyzję podjęła jednomyślnie Wielkopolska Kapituła Certyfikująca - 20 czerwca - w skład której wchodzą przedstwiciele organizacji pozarzadowych zajmujących się rozwojem ekonomii społecznej w Wielkopolsce: Centrum PISOP, Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka, Stowarzyszenie na rzecz Spółdzielni Socjalnych, Fundacja im. Królowej Polski św. Jadwigi. Przewodniczacym Kapituły jest Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Tomasz Bugajski a w jej pracach uczestniczy Senator RP Małgorzata Adamczak i Dyrektor ROPS w Poznaniu Aleksandra Kowalska.
Duże zainteresowanie Zakładów Aktywności Zawodowej otrzymaniem Znaku „Zakup Prospołeczny” może cieszyć wszystkich, którzy działają na rzecz rozwoju ekonomii społecznej w Wielkopolsce. „To dla nas niezwykle ważne, że wielkopolskie Zakłady ciągle się rozwijają – mówi Anna Jądrzyk z Centrum PISOP. Nadanie Znaku „Zakupu Pro Społecznego” jest kolejnym pomysłem na profesjonalizację ZAZ. Mamy nadzieję, że się sprawdzi”.
Źródło: Centrum PISOP